5
(15)

Netypickou poruchou erekce je ne její zpoždění, ale naopak je příliš časný nástup. Tomuto problému se říká také předčasná erekce nebo předčasné ztopoření a je typické zejména u mužů v mladém věku, kteří nemají ještě dostatečné sexuální zkušenosti. Za jistých okolností se ale může vyskytovat i v jiných případech.

Jedním z největších problémů předčasné erekce je rozpoznat ji. Většina mužů se dokonce ani příliš nezabývá tím, pokud u nich erekce nastoupí dříve, než by si přáli. Jen zlomek mužů tento stav považuje za problémový, maximálně tak občas „trapný“.

Aniž jsme chtěli problém zlehčovat nebo naopak ho příliš nafukovat, musíme říci jedno: předčasná erekce není zdravou formou erekce a dá se řešit.

Otázkou jen je, jestli to opravdu chcete.

Co je předčasná erekce a jaké jsou její příznaky

Jak jsme již zmínili, rozeznat předčasnou erekci od té zdravé je velmi obtížné. Několik mužů má erekci už jen na základě sexuální fantazie, jiní zas naopak mají problém se ztopořením i při přímém sexuálním dráždění.

Většina mužů sice předčasnou erekci neřeší, ale rozhodně bych tento problém nepodceňoval. Abyste si však mohli ujistit, že se jedná o problémový stav, doporučuji promluvit se o tom i s vaší partnerkou. Pokud oba dospějete ke shodě, je načase začít hledat příčinu. Rozeznat předčasnou erekci od té běžné se dá i porovnáním jejich průběhu.

Průběh běžné erekce:

 • na úvod přichází k sexuálnímu vzrušení, které vzniká na základě vyslání nervového signálu z centrální části nervového systému
 • vzrušení je doprovod postupným naplňováním penisu krví neboli aktivací topořivých tělísek a následně vlivem svalové činnosti přijde k ztopoření
 • začátek erekce bývá spojen nejčastěji s vizuálním vzrušením nebo s přímou stimulací doteky

Předčasná erekce se od té zdravé liší zejména tím, že k ztopoření může přijít ještě vůbec před vznikem pohlavního styku. Stejně tak může k erekci přijít bezděčně a to i bez jakékoliv stimulace. Důležité však je, aby se takový jev opakoval častěji a ne ojediněle.

S předčasnou erekcí bývají spojeny i následující symptomy:

 • předčasná nebo příliš rychlá ejakulace
 • nekontrolovaně zvýšené libido
 • někdy se může vyskytnout i příliš krátké trvání erekce
 • problémy s fyziologií pohlavního údu
 • nervozita a psychický neklid

Diagnostika předčasné erekce

Ačkoliv se předčasná erekce dá rozpoznat velmi jednoduše i na základě vnějších příznaků, v případě neustále opakování tohoto problému bych možná zvážil i odbornější diagnostiku. Pokud navštívíte lékaře, sexuologa, ten může provést několik vyšetření, které pomohou například i přesněji určit konkrétní příčinu.

Nejčastěji se provádějí následující testy a vyšetření:

 • vyšetření moči, jehož cílem je zjistit přítomnost a hladinu testosteronu
 • anamnéza neboli zjišťování možných rizikových faktorů a celkové situace muže
 • vyšetření cév pomocí ultrazvuku, který odhalí i fyziologické deformace
 • hormonální test zaměřený na přesné stanovení hladiny testosteronu a prolaktinu

Je nám jasné, že většina mužů se bude klasickému lékařskému vyšetření vyhýbat. Určit, zda se opravdu jedná o předčasnou erekci, lze samozřejmě i bez něj, ale z výše zmíněných testů a vyšetření jsou některé opravdu nenahraditelné v určitých případech.

Příčiny předčasné erekce

Nelze jednoznačně říci, že by existovala konkrétní predispozice nebo faktory, které by identifikovaly rizikovou skupinu mužů s předčasnou erekcí. navíc, nejde ani o trvalý stav, který by trval delší dobu. Tak, jak předčasná erekce přijde, může i nečekaně odejít.

Zde jsou některé příčiny a faktory, které mohou podnítit její vznik:

Psychologické faktory: Za předčasnou erekcí může být někdy i nervozita, strach ze selhání nebo neklid. Tyto faktory ovlivňují nejen mladých mužů nebo naopak mužů ve vyšším věku, ale prakticky každého. Navíc, tyto faktory mohou ovlivnit i délku trvání erekce nebo předčasnou ejakulaci.

Problémy s cévami: Příliš rychlý nástup erekce může být způsoben například cévními problémy a poruchami. Jde vlastně o opačný stav, jako je stav nedostatečného prokrvení pohlavního údu. V tomto případě totiž je prokrvení až abnormálně vysoké a rychlé, což mohou způsobit například chorobně rozšířené cévy.

Zvýšená citlivost na sexuální stimulaci: Pokud trpíte zvýšenou citlivostí na přímou či nepřímou sexuální stimulaci, může se dostavit erekce například již při letmém dotyku. Za tímto faktorem mohou být problémy například s krátkou uzdičkou na penisu, případně problémy s přenosem nervových vzruchů do centrální nervové soustavy.

Fyziologické příčiny: Podobně může působit i například problém s krátkou uzdičkou nebo jiná fyziologická porucha tvaru či tkáně pohlavního údu. Díky takovým deformacím může přicházet například ke zvýšené vzrušivosti nebo k rychlejšímu nahrnutí krve do pohlavního údu a v důsledku toho se objeví erekce dříve, než při zdravém průběhu.

Sexuálna abstinencia alebo neskúsenosť: Najčastejšie sa predčasná erekcia vyskytuje v súvislosti s dlhším obdobím sexuálnej abstinencie alebo sa spája s neskúsenosťou v tejto oblasti. Veľkou výhodou je, že táto príčina sa dá pomerne rýchlo odstrániť jednoduchými opatreniami.

Příliš vysoké libido: Vysoké libido je nejčastěji u mužů, kteří jsou v mladém věku a mají příliš mnoho sexuální energie. Může se však vyskytnout například i v případě hormonální nerovnováhy, zejména s ohledem na hladinu testosteronu či prolaktinu. Za takovou nerovnováhou mohou být různé chorobné příčiny, ale například i užívání některých léků.

Jak na vyřešení předčasné erekce

Vzhledem k tomu, že předčasná erekce má několik možných příčin, jsou i její řešení rozmanité. Osobně si myslím, že nejlepší je vyzkoušet kombinaci více způsobů, přičemž mně se osvědčila nejvíce vždy kombinace režimových opatření a tabletek. To však neplatí v případě nutnosti odborného lékařského zákroku.

Toto jsou možnosti na řešení předčasné erekce a s ní spojených dalších problémů:

Častější pohlavní styk a změny během jeho průběhu

Podobně jako masturbace, i častější pohlavní styk může pomoci ke zklidnění předčasné erekce. Zde bych se zaměřoval zejména na to, aby byl průběh klidnější a první sexuální dráždění bylo přerušované.

Cílem je oddálit stav úplné erekce a po jeho dosažení oddálit ejakulaci. Kromě přerušování můžete zkusit například i použití hrubšího prezervativu nebo použití dvou kondomů najednou, což má také podobný účinek.

Častější masturbace

Trénink dělá mistra, říká se. Totéž platí iv případě předčasné erekce, kterou je možné „zkrotit“ například i častější masturbací. Doporučoval bych to však příliš nepřehánět a zaměřit se na to, abyste postupně prodlužovaly čas od první sexuální stimulace až po dosažení úplného ztopoření, například přerušováním.

Kegelovy cvičení

Známé Kegelovy cviky byly původně využívány pro těhotné ženy na posílení svalstva pánevního dna během porodu. Jde o svalstvo, které u mužů ovládá například zastavení močení, ale stejně tak má vliv i na vznik erekce, udržení erekce a také na oddálení ejakulace.

Znecitlivující přípravky

V případě, že je vaše erekce způsobena vyšší citlivostí na sexuální podněty, je možné zkusit znecitlivující přípravky. Ty se dají koupit ve formě volně dostupných gelů nebo krémů se znecitlivujícím účinkem. Takový přípravek se aplikuje přímo na penis a jeho smyslem je snížit vnímání sexuální stimulace, což oddálí erekci i ejakulaci.

Tabletky bez předpisu

Podobně jako se dají bez předpisu koupit znecitlivující gely, je možné si bez lékařského receptu koupit i tabletky určené na zlepšení erekce. Podle toho, s čím konkrétním máte problém, si můžete vybrat mezi tabletkami na oddálení ejakulace a tabletkami na libido.

V obou případech jde o přírodní přípravky bez vedlejších účinků, jejichž účinnost jsem já sám na své kůži vyzkoušel a byl jsem spokojen.

Generika

Generické léky jsou kopie značkových léků, které mají naprosto stejné dávkováníúčelpoužitíúčinkynežádoucí účinkyzpůsob podánírizikabezpečnost a sílu jako původní lék. Jinými slovy, jejich farmakologické účinky jsou naprosto stejné jako u jejich značkových protějšků.

Odborná lékařská léčba

Jsou situace, kdy nic nenahradí odbornou lékařskou pomoc a to platí iv případě těžkých fyziologických či psychologických důvodů. Odbornou pomoc vyžadují například poruchy fyziologie pohlavního údu, problémy s cévami, ale například i hormonální nerovnováha. V takových případech vám pomůže jedině lékař.

FAQ  = Časté otázky o předčasné erekci

Předčasná erekce sice není příliš rozšířená, zejména v povědomí dnešních mužů, to však neznamená, že by s ní nebyly spojeny i některé otázky. Zde je seznam těch nejčastějších, ke kterým jsem připojil i mé vlastní odpovědi:

V jakých situacích se neobejdu bez lékařské pomoci?

Přestože já sám mám pozitivní zkušenosti s „domácími“ recepty na řešení problému, připouštím, že v případě vážných cévních, fyziologických, neurologických či hormonálních příčin se bez lékaře neobejdete. Tehdy ho určitě vyhledejte!
Send

Kromě rychlého nástupu erekce mám problém i s jejím rychlým ochabnutím.

V tomto případě je na vině zřejmě kombinace dvou věcí a to příliš zvýšeného libida a zároveň nedostatečného udržení krve v pohlavním údu. Taková situace samozřejmě není běžná, řekl bych spíše, že je zcela atypická a třeba řešit oba související problémy.

S předčasnou erekcí u mě přijde i předčasná ejakulace. Co s tím?

V takovém případě je třeba se zaměřit na oba problémy současně. Vzhledem k tomu, že obě poruchy mají mnoho společného, dá se uvažovat io společné příčině, která bude buď ve fyziologii penisu, nebo v sexuální nezkušenosti či abstinenci. Obojí se dá řešit.

Problém s příliš rychlou erekcí nemám vždy. Proč?

Pokud je tomu tak, nejčastěji je za takovou situací proměnlivost příčiny, která stav způsobuje. V tomto případě je třeba pátrat po příčině, která může být buď psychogenního původu, případně jde o krátkodobě zvýšené libido nebo sexuální nadrženost.

Skutečně tabletky nebo znecitlivující gely fungují?

Ano, alespoň ty značky, které jsme sami testovali. Samozřejmě, ne všechny tyto přípravky fungují na 100% na předčasnou erekci nebo s ní spojenou rychlou ejakulaci, protože jde o výživové doplňky. U většiny mužů ale zaberou.

Námi vyzkoušené tabletky na erekci

Vyzkoušeli jsem několik druhů tablet a bohužel musíme říct, že stále je mnoho takových, které deklarují účinky pouze na obalu a ve skutečnosti je jejich účinnost velmi nízká.

Proto nejvíce doporučujeme se držet klasik než doplňků stravy ala Zerex, Vimax avšak také mají své místo, ale nedosahují kvalit Viagry nebo Cialisu.

[kkstarratings]

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 15

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.