5
(32)

Lze oprávněně tvrdit, že společnost většinou považuje dvě nejčastější stížnosti na sexuální funkce za problémy související s věkem. Na jedné straně tu máme erektilní dysfunkci: stav, o němž je známo, že s přibývajícím věkem postihuje muže v sexuálních situacích závažněji. Obecně si ED spojujeme se staršími muži, kteří mají potíže uprostřed slábnoucího sexuálního apetitu po všech těch letech normální funkce. Mezitím předčasná ejakulace zaujímá druhý konec věkové křivky: problém mladého muže se sexuální výkonností, který je zvládnut nebo zmírněn časem, zkušenostmi a určitou trpělivostí s vaším refrakterním obdobím.

predcasna-ejakulace-u-starsich-muzu

V obou sexuálních situacích je běžné vnímání chybné. ED není záležitostí starých mužů, a i když se s přibývajícím věkem může vyskytovat častěji, s ED mohou z různých důvodů bojovat muži všech věkových kategorií. Totéž platí pro předčasnou ejakulaci. Zatímco společnost by komicky poukazovala na nezkušené středoškoláky a vysokoškoláky, faktem je, že muži mohou s přibývajícím věkem zaznamenat zvýšené problémy s předčasnou ejakulací – i když v mládí nikdy problémy neměli.

Předčasná ejakulace u starších mužů se nijak radikálně neliší od PE u mladších mužů. Platí pro ni stejné příčiny, příznaky i léčba. Pokud jste starší muž, který má problémy s PE, možná se jen budete muset na problém podívat z jiného úhlu pohledu. Začněme s některými základními informacemi.

Předčasná ejakulace: Rychlé info

Předčasná ejakulace je zjednodušeně řečeno stav, kdy někdo během sexuální aktivity ejakuluje příliš náhle nebo předčasně pro vlastní (nebo partnerovo) uspokojení. PE se týká načasování během intimního styku, a pokud vaše již ne-normální načasování ejakulace způsobuje snížení uspokojení vás nebo vaší partnerky, pravděpodobně trpíte PE.

O PE toho víme hodně, včetně toho, že je poměrně častá: problémy s ní má ohromujících 30 % dospělých mužů ve věku 18 až 59 let, přičemž některé zprávy odhadují, že až 75 % populace se s PE alespoň jednou ve své sexuální historii potýkalo. A co je ještě zajímavější: Zdá se, že PE a ED spolu souvisejí – 30 procent mužů s PE uvedlo také ED.

Jak souvisí věk a ejakulace

Zdá se, že tělesná výchova nemá přímou souvislost s věkem. Podle Americké urologické asociace se PE může vyskytnout v jakémkoli věku a mezi věkem a ejakulací neexistuje žádná přímá souvislost. Kde věk a penis souvisí, je erekce – u starších mužů může být erekce měkčí, může být neúplná, může být menší a nemusí trvat tak dlouho.

Národní lékařská knihovna uvádí obsáhlý seznam potíží mužského reprodukčního systému, které mohou být důsledkem věku, a zatímco plodnost, funkce močových cest, problémy s prostatou (např. zvětšená prostata) a erektilní funkce jsou zmíněny, o předčasné ejakulaci tam taková zmínka není. AUA také uvádí, že pocit nebo pocit, že se chystáte ejakulovat – to malé varování – může být s věkem.

Ve skutečnosti, pokud má věk přímý vliv na načasování ejakulace, má spíše opačný účinek. Opožděná ejakulace je komplikovaný problém, který může být chronický nebo dočasný a psychické nebo fyzické povahy. Víme však, že riziko opožděné ejakulace se s věkem zvyšuje, stejně jako u jiných zdravotních potíží, jako jsou problémy s prostatou, duševní problémy a některé léky.

Měli by starší muži léčit předčasnou ejakulaci jinak?

Měli by starší muži vyhledat jinou léčbu předčasné ejakulace? Na tuto otázku existují v zásadě dvě odpovědi. První a nejjednodušší je, že léčba předčasné ejakulace se na základě vašeho věku nijak drasticky nezmění. Neexistuje žádný podstatný rozdíl v tom, jak se bude řešit, pokud je vám 18 a 88 let, ačkoli věci jako cvičení nebo léky mohou vyžadovat zohlednění relativních rozdílů ve zdravotním stavu.

Druhou (a možná důležitější) odpovědí je, že starší muži by měli předčasnou ejakulaci řešit jinak, protože se vůbec nemusí jednat o předčasnou ejakulaci, ale o příznak čehokoli od ED až po zvětšení prostaty. Podle odborníků je častým problémem předčasné ejakulace u starších mužů to, že ačkoli uváděnou stížností může být, že skončíte příliš brzy, ve skutečnosti mnoho stárnoucích mužů skončí příliš brzy, aby zamaskovali problém s erektilní dysfunkcí.

V podstatě tu máte muže, který si všiml, že jeho výdrž klesá, a výsledným opatřením, které má tento pokles výdrže skrýt, je spěch do cíle. O tomto jevu není mnoho údajů, ale vzhledem k tomu, že PE je u starších mužů méně častá než ED nebo opožděná ejakulace, stojí statisticky přinejmenším za zvážení, že jeden problém je špatně navrženým řešením druhého. Nic z toho neznamená, že pokud jste stárnoucí muž nebo jeho partnerka, váš/jejich problém s PE není skutečný. Říkáme jen, že při řešení problému by mohl pomoci holistický pohled na reprodukční zdraví.

Možnosti léčby předčasné ejakulace

Pokud je problém skutečně v PE, můžete zvážit několik možností. Podrobněji jsme je popsali v našem průvodci Příčiny a léčba předčasné ejakulace, ale zde jsou fakta:

Benzokainové ubrousky

Nejjednodušším řešením PE mohou být benzokainové ubrousky, lokální vlhčené ubrousky s obsahem léků. Znecitlivující nebo znecitlivující prostředek, jako je benzokain, může být při vhodném použití velmi užitečný, a přestože musíte dávat pozor, abyste jej používali podle návodu, abyste náhodou neznecitlivěli svou partnerku, náhodné studie ukazují, že ubrousky výrazně zlepšují spokojenost a snižují potíže uživatelů.

SSRI

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (neboli SSRI) se používají k léčbě poruch nálady, ale jejich nezamýšleným přínosem je, že u mužů může někdy dojít k opožděné ejakulaci. Proto se SSRI někdy používají off-label jako léčba PE.

Fyzikální techniky

Fyzické techniky, jako je technika start-stop, nabízejí některé výhody jako alternativy bez léků, které můžete praktikovat sami. Bohužel vědecké poznatky o nich nejsou příliš dobré a neexistuje žádná dokonalá forma.

Stejně tak kegely a cviky na pánevní dno vám mohou pomoci vybudovat výdrž (ano, kegely mohou provádět i muži), ačkoli předchozí studie ukázaly velmi širokou škálu úspěšnosti při tréninku svalů pánevního dna.

Techniky, které zasahují do přímé stimulace, jako je technika stisku, při níž jemně stisknete špičku penisu, abyste snížili úroveň vzrušení, byly studovány v omezeném kontextu. Stojí také za zmínku, že je poněkud nepohodlné je provádět během intimity, pokud vás partnerka nepodporuje.

Stáří a ejakulace: Co byste měli vědět?

Stárnutí je skvělé, ale je to náročná cesta. Uprostřed obav z rakoviny prostaty, klesající hladiny pohlavních hormonů, zvýšených koronárních rizikových faktorů a dalších chronických zdravotních potíží se zdravý sexuální život nezdá být hlavní prioritou, když muži středního věku kolem vás vypadají mladě.

Předčasná ejakulace s přibývajícím věkem pravděpodobně nepřijde, ale to neznamená, že je nemožná. Ať už se však jedná o PE nebo ED nebo jinou kombinaci písmen označující, že dole něco nefunguje správně, řešení vašeho problému nenajdete ve vyhýbání se.

Pokud chcete své intimní problémy skutečně řešit v zájmu zdraví svých sexuálních vztahů, dalším krokem je rozhovor se zdravotníkem. Faktem je, že psychologické faktory, sexuální potlačování, poruchy orgasmu a rakovina prostaty jsou potenciálními příčinami sexuální dysfunkce, a pokud jde o tyto problémy, je lepší být v bezpečí, než litovat.

Víme, že mluvit o těchto problémech může být pro některé muže obtížné, ale ať už jste dost staří na to, abyste pamatovali kazety, nebo dost staří na to, abyste pamatovali černobílou televizi, ve hře o zdraví není žádná ostuda.

Získání léčby a podpory, kterou potřebujete k tomu, abyste mohli žít svůj nejlepší sexuální život, je vzdáleno jen jedno spojení bez stigmatizace. Ať už tato podpora přichází ve formě psychologické terapie, léků nebo něčeho jiného, můžete z ní mít prospěch – promluvte si s někým ještě dnes.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 32

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.