5
(49)

Nával úzkosti ze sexuální výkonnosti se mísí se vzrušením a výsledkem je dosažení orgasmu a příliš brzká ejakulace. Kolik z nás tam bylo? Ať už je to s novým sexuálním partnerem nebo známým, výsledek ejakulace nebo „udělání“ se v příliš krátkém čase může být katastrofální nejen pro vaši náladu. Můžete se stydět a váš partner se může cítit nucen být v lepším případě uklidňující, nebo v horším zklamaný a vypnutý. Realita je taková, že předčasná ejakulace (PE) je běžným problémem a že je naprosto normální, že si uvědomujete, jak dlouho vydržíte v posteli, pokud často brzy dosáhnete orgasmu.

Přestože jednání s PE může být stresující zkušeností, dobrou zprávou je, že existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zvýšili svou sexuální výdrž a oddálili ejakulaci, dokud vy a váš partner nebudete mít čas užít si sex. Ty sahají od behaviorálních technik, které můžete vyzkoušet během sexu, až po léky, které můžete použít ke snížení citlivosti vašeho penisu nebo ke zpoždění procesu ejakulace. Níže jsme diskutovali o tom, jak k předčasné ejakulaci dochází, a také o tom, jak dlouho většina mužů vydrží v posteli, než dosáhnou orgasmu a ejakulace. Vysvětlili jsme také, co můžete udělat, abyste vydrželi v posteli déle a vyhnuli se trapným a úzkostným incidentům s partnerem.

Jak-se-neudělat-tak-rychle

Udělám se příliš rychle?

Je naprosto normální přemýšlet o tom, zda během sexu nevystříkáte příliš rychle. Ve skutečnosti je otázka „jak dlouho“ pravděpodobně stará jako moderní civilizace. Dokážeme si dokonce představit, že ženy našich raných předků žijících v jeskyních tiše klábosily o tom, kolik cvrčků potřebovali, aby jejich partneři předešlou noc dokončili. Podobně se muži pravděpodobně ptali, jak vydržet déle v posteli po celou lidskou historii (nebo alespoň od vynálezu Googlu).

Ale dokud tu byla otázka „jak dlouho byste měli vydržet v posteli“, měli jsme různé odpovědi. V dnešní době, místo abychom se spoléhali pouze na drby a anekdoty, se můžeme podívat na vědu a vědecké studie, abychom zjistili, co je normální, pokud jde o sexuální výdrž. Většina výzkumů intravaginální ejakulační latence (IELT), což je termín, který označuje celkovou dobu potřebnou k ejakulaci po vaginální penetraci, ukazuje, že muži se výrazně liší, pokud jde o sexuální výdrž. Například jedna studie publikovaná v Journal of Sexual Medicine zjistila, že sexuální terapeuti ve Spojených státech a Kanadě popsali jakoukoli celkovou dobu ejakulace mezi 3 až 13 minutami jako normální a nezasluhující klinické obavy.

Jiná studie, která zkoumala páry ve Spojených státech, Spojeném království, Španělsku, Turecku a Nizozemsku, zjistila, že střední intravaginální ejakulační latence u mužů byla mírně přes pět minut, přičemž sexuální výdrž s věkem klesala. Jaká by měla být vaše „průměrná doba ejakulace“ je složitá otázka, kterou je třeba zodpovědět z několika důvodů, především proto, že sexuální partneři obvykle nemají stejné potřeby, preference a očekávání.

Například u penetračního sexu může přijímající partner potřebovat více času na dokončení, ale také zažít více nepohodlí, čím déle sex trvá. Stejně tak pronikavý partner může mít sklony k dosažení orgasmu dříve, ale zpomalit, aby partnerku potěšil. Kromě penetračního sexu mohou mít jiné sexuální akty zcela odlišné časové rámce. Co představuje „optimální“ průměrnou dobu ejakulace, je také věcí vkusu, ale na rozdíl od hudby je zde trochu menší rozmanitost názorů. V první výše zmíněné studii byli experti na sexuální terapeuty dotazováni na to, co považují za žádoucí dobu ejakulace, a také na to, co je „příliš krátké“ a „příliš dlouhé“.

Sexuální terapeuti popsali jako nejžádanější intravaginální ejakulační latenci sedm až 13 minut, tři až sedm minut „adekvátní“ a ejakulační latenci mezi jednou až třemi minutami jako příliš krátkou. Tyto rozsahy mohou mít za sebou data, ale jsou také dalším příkladem něčeho, o čem se v debatě „jak dlouho“ často nemluví, což je skutečnost, že preference lidí, pokud jde o trvání sexuálního života, se mohou lišit.

Na někoho, kdo miluje hodinové sezení, můžete střílet příliš rychle, ale pro sexuálního partnera, který preferuje sex, aby to netrvalo příliš dlouho, může být vašich pět minut (kromě času stráveného předehrou) představou ideálního sexuálního setkání. Jinými slovy, příliš rychlé „udělání“ se je relativní – alespoň do určité míry – a je důležité nezavěsit se na minuty, ale spíše se soustředit na to, zda se všichni bavili.

Z toho vyplývá, že pokud vystříknete za méně než jednu minutu po průniku nebo nejste schopni proniknout do partnera, protože jste ejakulovali před začátkem sexuální aktivity, můžete mít předčasnou ejakulaci. Předčasná ejakulace je velmi častá porucha. Vědecké výzkumy naznačují, že v určité fázi života je postiženo 30 až 75 procent mužů. Aby vám byla diagnostikována předčasná ejakulace, musíte mít obecně přetrvávající příznaky, které vám nejen brání v uspokojivém sexu s partnerem, ale také vedou k určitému stupni úzkosti. Náš úplný průvodce předčasnou ejakulací se podrobněji zabývá touto běžnou formou sexuální dysfunkce a také kroky, které můžete podniknout, pokud si myslíte, že jste postiženi.

Proč se udělám tak rychle?

Častým problémem je předčasná ejakulace. Protože je tak rozšířený, bylo vynaloženo velké množství času zkoumáním jeho potenciálních příčin a rizikových faktorů. Odborníci si ještě přesně neuvědomují, proč někteří muži dosahují orgasmu rychleji než jiní. Výzkum však odhalil řadu potenciálních faktorů, které mohou hrát roli v průměrné době, kterou potřebujete na ejakulaci během sexu.

Patří mezi ně vaše hladiny určitých hormonů, jako je luteinizační hormon (LH), prolaktin a hormon stimulující štítnou žlázu (TSH), stejně jako nižší než normální hladiny neurotransmiteru serotoninu, o kterém se předpokládá, že reguluje latenci ejakulace. Mezi další faktory související s časnou ejakulací patří zánět nebo infekce prostaty a/nebo močové trubice, stejně jako psychologické faktory, jako je deprese, sexuální úzkost, pocit viny ze pohlavního styku, chronický stres nebo nedostatek sexuálního sebevědomí.

Nerealistická očekávání ohledně zdravého sexuálního života, která by mohla být spojena s užíváním pornografie, se také pravděpodobně mohou podílet na rozvoji předčasné ejakulace. Jednoduše řečeno, neexistuje žádná jediná příčina příliš rychlého „udělání se“. Místo toho se vědci domnívají, že ve vaší sexuální výdrži a schopnosti mít sex s partnerem, aniž byste příliš brzy ejakulovali, může hrát jedinečnou roli celá řada různých faktorů. Pokud se obáváte, že byste mohli mít předčasnou ejakulaci, obecně je nejlepší promluvit si se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo si naplánovat konzultaci s odborníkem na sexuální zdraví.

Pokud je to vhodné, budou schopni diagnostikovat vaši předčasnou ejakulaci a mohou být také schopni určit jednotlivé základní příčiny. Přinejmenším budou schopni nabídnout nějaké pokyny, jak se vypořádat s předčasnou ejakulací. Je možné, že tato rada může zahrnovat léčbu pomocí léků, ale máte k dispozici také spoustu dalších technik a přístupů, které vám pomohou získat kontrolu nad vaší ejakulační reakcí a vydržet déle v posteli.

Jak sa „neudělat tak“ rychle?

Ať už máte předčasnou ejakulaci nebo prostě chcete zlepšit svou sexuální výdrž, existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste oddálili orgasmus, zabránili ejakulaci a vydrželi při sexu déle.

Vyměňte hru s kondomy

Pokud běžně nepoužíváte kondom, zvažte jeho nošení při sexu. To může snížit úroveň citlivosti vašeho žaludu (špička vašeho penisu), což vám může pomoci poskytnout větší kontrolu nad vaší sexuální reakcí. Velký výběr kondomů naleznete například ZDE.

Pokud již používáte kondomy, zkuste přejít na kondomy, které jsou vyrobeny s použitím znecitlivujících složek nebo mají silnější design, aby se citlivost dále snížila. Jen si uvědomte, že některé znecitlivující látky mohou způsobit alergické reakce, což znamená, že je dobré promluvit si se svým poskytovatelem zdravotní péče před použitím jakéhokoli typu léčivého kondomu.

Dejte si pauzu, když cítíte, že se blíží orgasmus

Pokud jste téměř hotovi a váš partner ještě ani nevyšel z brány, zavolání na krátkou pauzu vám může poskytnout chvíli na odpočinek a zabránit tomu, abyste skončili příliš brzy. Někdy označovaná jako technika start-stop, rychlá pauza uprostřed sezení je jednoduchý způsob, jak odvrátit rychlou ejakulaci.

Věda je smíšená s tímto přístupem pro muže s předčasnou ejakulací a jedna z nejvýznamnějších studií start-stop (známá také jako technika stop-start) zanechala řadu nezodpovězených otázek o tom, zda byl prospěšný pouze ve spojení s jinými způsoby léčby.

Ale pokud vám to funguje, skvělé. Chcete-li s touto technikou dosáhnout co nejlepších výsledků, věnujte čas řešení potřeb svého partnera, dokud se nebudete cítit připraveni se do toho znovu ponořit. Není důvod, aby se show zastavila jen proto, že potřebujete pauzu.

Cvičte opakování pomocí pánevního dna (Kegels)

Jedním ze způsobů, jak prodloužit svou sexuální výdrž, je cvičit – jen se ujistěte, že je to správná svalová skupina. Cvičení pánevního dna je v podstatě cvičením stažení svalu, který používáte k zadržování moči, jeho tréninkem, aby lépe reagoval, a poskytnutím kontroly svalů, abyste je mohli zadržet, pokud budete mít někdy pocit, že je čas zabrzdit při ejakulaci.

Na rozdíl od cvičení stop-start studie prokázaly, že cvičení pánevního dna (známé také jako kegelova cvičení) může snížit některé známky předčasné ejakulace, stejně jako další problémy mužského sexuálního zdraví, jako je erektilní dysfunkce (ED). Nebyly však provedeny žádné velké studie o správné technice, takže tuto techniku budete muset cítit sami – nic nevytahujte. Chcete-li začít, zkuste si přečíst našeho průvodce cvičením pánevního dna, který vysvětluje několik cviků, které můžete provádět doma pro silnější a citlivější pánevní dno.

Vyzkoušejte ubrousky a spreje pro předčasnou ejakulaci

Skvělý sex může vyžadovat, abyste si na svůj opasek přidali další nástroj. Ubrousky a spreje na předčasnou ejakulaci působí tak, že snižují citlivost při sexu. To vám může pomoci získat větší kontrolu nad procesem dosažení orgasmu a ejakulace, zlepšit vaši sexuální výdrž a celkovou úroveň potěšení.

Většina ubrousků a sprejů obsahuje benzokain a/nebo lidokain, což jsou lokální anestetika, která snižují citlivost, aniž by ovlivnily sexuální potěšení. Výzkum ukazuje, že anestetické ubrousky jsou často užitečné při léčbě PE. Například jedna malá studie publikovaná v Journal of Urology zjistila, že muži, kteří používali benzokainové ubrousky, vykazovali zlepšení v době ejakulační latence a sexuální spokojenosti. Pokud ubrousky nejsou vaše věc, náš odložený sprej pro muže, který obsahuje lidokain pro lepší sexuální výkon, je také snadno použitelnou možností, kterou můžete aplikovat několik minut před sexem, abyste oddálili ejakulaci a zlepšili celkový sexuální výkon. funkce.

Použijte techniku ​​Squeeze

Jednou z technik je jednoduše stisknout špičku penisu na několik sekund, když máte pocit, že se chystáte dosáhnout orgasmu a ejakulovat. To není vtip. Ve skutečnosti byla až do 90. let 20. století v podstatě jedinou klinicky doporučovanou behaviorální terapeutickou technikou pro PE, o čemž se zdá bláznivé přemýšlet se všemi způsoby léčby, které jsou nyní k dispozici.

Použití techniky mačkání při sexu je jednoduché – stačí jemně stisknout mezi žalud a dřík penisu, když cítíte, že se blíží orgasmus. Můžete také přimět svého partnera, aby to udělal za vás, aby byl zážitek intimnější.Možná budete muset vyzkoušet tuto techniku ​​několikrát, abyste našli správnou úroveň tlaku pro zpomalení ejakulace, aniž byste přerušili průtok krve nebo způsobili zranění.

Zkuste masturbovat před sexem

Pokud se vám zdá, že cvičení nebo techniky behaviorální terapie nefungují, další možností, kterou byste mohli chtít, je masturbovat před sexem. Myšlenkou předsexuální masturbace je využít své refrakterní období – krátké období, ve kterém může být obtížnější dosáhnout orgasmu a znovu ejakulovat. Během této doby si můžete všimnout, že můžete mít sex déle, aniž byste pociťovali pokušení vystříknout.

Masturbace hodinu nebo dvě před plánovaným sexem může fungovat docela dobře, ale je důležité správně načasovat, protože vyzkoušení této techniky příliš blízko době, kdy plánujete mít sex, by mohlo vést k erektilní dysfunkci.

Zúčastněte se poradenství nebo terapie se sexuálním terapeutem

Při předčasné ejakulaci může hrát roli několik psychických zdravotních problémů, včetně stresu, úzkosti a deprese. Pokud máte problémy se sexuální výdrží a myslíte si, že by mohly souviset s problémem duševního zdraví, možná budete chtít zvážit účast na terapii.

Konzultace s terapeutem je skvělý způsob, jak se naučit nové strategie pro úspěšné zvládnutí pocitů úzkosti, stresu a starostí. Jako součást tohoto procesu se používá řada různých terapeutických přístupů, včetně kognitivně behaviorální terapie (CBT). Máte zájem o rozhovor s terapeutem? Nabízíme online terapii prostřednictvím naší platformy duševního zdraví, která vám umožní spojit se s licencovaným terapeutem z domova a získat přístup k pomoci, aniž byste se museli starat o osobní schůzky.

Sečteno a podtrženo

Ať už trpíte předčasnou ejakulací nebo máte jen pocit, že při sexu často dosáhnete orgasmu příliš brzy, je normální mít občas obavy o svou sexuální výdrž. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho dostupných řešení pro časnou ejakulaci, včetně věcí, které můžete udělat bez pomoci poskytovatele zdravotní péče.

Chcete-li zvýšit svou výdrž a oddálit ejakulaci, zkuste použít techniky zmáčknutí nebo stop-start, přechod na silnější typ kondomu nebo použití topického anestetického ubrousku nebo spreje na penis ke snížení citlivosti během sexu. Pokud se vám zdá, že tyto techniky pro vás nefungují, možná budete chtít zkusit oslovit poskytovatele zdravotní péče a prodiskutovat další možnosti.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 49

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.