5
(47)

U mnoha pohlavních nemocí dochází k větším a častějším příznakům u žen, nicméně i muži trpí různými pohlavními chorobami. Mnoho z nich je způsobeno především nevhodným jídelníčkem, rychlým životním stylem či stresem.

5 nejčastějších pohlavních nemocí u mužů a jejich prevence

Především pak u rakoviny prostaty, která je v 21. století na vzestupu, je nezbytná pravidelná prevence. Podívejme se, jaké jsou nejčastější mužské pohlavní nemoci a jak se proti nim bránit.

Chlamydie

Chlamydie jsou nepohyblivé intracelulární bakterie. U mnoha mužů se příznaky nikdy nevyvinou a o tom, že trpí chlamydiemi, se dozví až při náhodném vyšetření. Hodně z nich se nechává vyšetřit, protože jim nejde založit rodinu, a následně zjistí, že mají chlamydie. V případě, že je nemocný v dlouhodobém partnerském vztahu, je důležité, aby byli léčeni oba partneři a zabránilo se opakovanému přenosu.

Nebezpečné je, že pokud se toto onemocnění neléčí, může dojít až k neplodnosti. Mezi nejčastější příznaky onemocnění chlamydiemi je bolestivé močení, bolest v podbřišku, výtok z penisu a bolest varlat. Při těchto obtížích neváhejte s návštěvou lékaře.

V rámci prevence je důležité dodržovat zásady intimní hygieny, používat jen vlastní ručník a prádlo, dbát na hygienické zásady i při návštěvě solárií, bazénů a saun. Vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a hlavně nechráněnému sexu.

Existuje bezpečný sex?

Obecně se za bezpečný sex považuje ten s dlouhodobým partnerem, za předpokladu, že i ten dodržuje poctivě prevenci v podobě především hygienických zásad a nemá styk s jinými osobami. Zcela bezpečný sex si tak můžete užít pouze se sex doll – silikonovou pannou.

Spermatokéla

Spermatokéla je benigní nebolestivý cystický útvar, který je vyplněný spermatickou tekutinou jež může obsahovat i spermie. Tato nemoc vzniká v šourku, způsobuje jeho otok a zvětšení.

  • Nemoc se obvykle vyskytuje nad nebo za varletem, avšak od varlete je oddělená. Probíhá u mužů v každém věku. Při normální funkci spermie sestupují a odchází z těla při ejakulaci. V případě spermatokély se však hromadí v nadvarleti a vytvářejí cysty, kterých může být několik najednou.
  • Prevencí proti tomuto onemocnění je ochrana šourku před poraněním a patřičná léčba zánětlivých onemocnění orgánů šourku.

Zánět prostaty

Ve věkové skupině do 50 let je chronická prostatitida na prvním místě mezi obtížemi, se kterými pacienti svého lékaře navštěvují. Má akutní a chronickou formu. Akutní zánět prostaty je méně častý a provázejí ho výraznější příznaky (častější nutkání k močení, bolesti při močení, výtok z močové trubice, horečka, zimnice, tupá bolest v rozkroku, tříslech nebo podbřišku). U chronického zánětu se potíže při močení objevují obvykle v mírnější podobě.

  • Prevencí zánětu prostaty je především předcházení a rychlá léčba infekcí dolních cest močových, důraz na hygienu a nezadržování moči. Každý muž by měl chodit na pravidelné kontroly prostaty – od věku padesáti let by měl mít prostatu vyšetřenou pravidelně jednou ročně.

Poruchy erekce

Nejčastěji sexuální dysfunkcí pohlavních orgánů u mužů je nedostatečná tuhost pohlavního údu při vzrušení. Pokud se tento problém vyskytuje pravidelněji, je klinicky hodnocen jako relevantní sexuální dysfunkce.

Při kompletní poruše je tvrdost pohlavního údu nedostatečná za všech okolností. Inkompletní porucha erekce je však mnohem častější. A zatímco u kompletní poruchy erekce není zpravidla o organicitě pochyb, u inkompletní poruchy se silně prolínají vlivy biologické, psychické, partnerské a sociální.

  • Nejlepší prevencí proti nedostatečné erekci je vyvarování se přemíře stresu, spánkovému deficitu, kouření, alkoholu, přejídání se a nevhodnému jídelníčku.

Rakovina prostaty

Karcinom prostaty tvoří asi 4 % všech nádorových onemocnění. V České republice se jeho výskyt pohybuje kolem 60 případů na 100 000 mužů. Míra onemocnění v naší zemi stoupla až o 70% oproti počátku devadesátých let. Nejvíce nemocných mužů je ve věku mezi 70. – 80. rokem. Kromě životního stylu hrají roli i genetické faktory.

Předpokládá se, že jídelníček s vysokým obsahem tuků a kadmium obsažené v cigaretovém kouři mohou mít vztah k původu tohoto onemocnění. Mezi nejednoznačné rizikové faktory patří však i sexuálně přenosná infekční onemocnění.

  • Nejlepší prevencí je, jako u ostatních druhů rakovin, zdravý životní styl – dostatek spánku, pohybu a vyvážené racionální stravy, omezení stresu, kouření a alkoholu. Po 40 roku života by měl každý muž pravidelně docházet na preventivní vyšetření, které je pro včasné odhalení rakoviny prostaty zásadní.

Zajímavost o eunuších

Ačkoliv testosteron, mužský pohlavní hormon, nemá přímý vztah ke vzniku nádoru, může se podílet na jeho rozvoji. Vědci zjistili, že incidence karcinomu prostaty je mnohem nižší u eunuchů, kteří testosteron zcela postrádají.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 47

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.