5
(46)

Podle studie zveřejněné v Archives of Sexual Behaviour v roce 2017 má průměrný dospělý člověk sex 53krát ročně, nebo o něco více než jednou týdně. Stejný výzkum naznačuje, že lidé ve věku 20 a 30 let měli větší pravděpodobnost pravidelného sexu než jejich starší protějšky. Neexistuje žádná „dokonalá“ postava ohledně frekvence sexu, ať už máte rádi sex více než jednou denně nebo jen občas. Místo toho, abyste se starali o to, co dělají ostatní, je vždy nejlepší zaměřit se na udržení sexuálního života, který vás a vašeho partnera udrží šťastnými.

Níže jsme se pustili do nejnovějšího vědeckého výzkumu, abychom zjistili, jak často mají páry sex a jaké jsou sexuální trendy s nimi spojené. Podívali jsme se na různé faktory, které mohou ovlivnit vaši touhu po sexu, včetně toho, jak váš věk a celkový zdravotní stav mohou ovlivnit vaši sexuální touhu a sexuální funkce.

Nakonec jsme sdíleli několik tipů a technik, které můžete použít, pokud váš vztah prochází sexuálním suchem.

Jak-často-mají-páry-sex

Faktory, které ovlivňují, jak často mají páry sex

Pokud jste někdy přemýšleli, jak jste na tom vy a váš partner, pokud jde o sexuální frekvenci, máme dobrou zprávu: někde ve výzkumné laboratoři vědci strávili svůj drahocenný čas tím, že přesně zjišťovali, kolik sexu je „normální“.

Jak jsme stručně zmínili dříve, odpověď je 53krát za rok, nebo v průměru jen něco málo přes jednou týdně.

Stejně jako u mnoha statistik existuje mnoho dalších faktorů, které hrají roli v tom, kolik sexu lidé mají. Tyto zahrnují:

Stáří. Nejčastěji mají sex lidé v pozdním dospívání, 20. a 30. letech, zatímco starší dospělí jsou obvykle méně sexuálně aktivní. Spojení mezi věkem a sexuální aktivitou jsme podrobněji prozkoumali v části níže.

Lokalita. Frekvence sexu je ve ČR docela konzistentní, ale existují určité rozdíly v závislosti na poloze.
Výzkum například ukazuje, že lidé v Praze mají nejvíce sexu (v průměru přibližně 60krát ročně), zatímco lidé na Východě mají sexu nejméně (necelých 50krát ročně).

Stav vztahu. Sex je mnohem pohodlnější, když vy a váš partner žijete pod jednou střechou – skutečnost, která historicky poskytovala manželským párům a lidem, kteří spolu žijí, výhodu, pokud jde o sexuální frekvenci. Naopak ti, kteří nebyli sexuálně aktivní – také známý jako celibát – ať už ve vztahu nebo ne, mohou mít více či méně sexu. Zde je to, co můžete očekávat od sexu po celibátu.

Práce. Zdá se, že práce na plný úvazek překáží sexu, přičemž pracovníci na plný úvazek provádějí v průměru 45 sexuálních aktů ročně. Pro srovnání, nezaměstnaní a lidé zaměstnaní na částečný úvazek mají sex v průměru 62krát ročně.

Průměrná frekvence sexu podle věku

S přibývajícím věkem je normální trochu zpomalit, alespoň pokud jde o fyzickou aktivitu. Sex není výjimkou, údaje ukazují, že mladší lidé mají v průměru sex častěji než starší lidé. Podle stejného výzkumu zmíněného výše mají lidé mnohem více sexu ve 20 letech než v době, kdy dosáhnou důchodového věku:

Ve věku 20 let mají lidé sex v průměru více než 80krát ročně, nebo o něco více než jednou za pět dní.

Ve věku 45 let mají lidé sex v průměru 60krát za rok, nebo jen něco málo přes jednou týdně.

Ve věku 65 let má většina lidí sex přibližně 20krát ročně nebo méně než jednou za dva týdny.

Jak často mají manželské páry sex?

Všichni jsme slyšeli, že sex se zpomalí, jakmile uvážete uzel – přesvědčení, které může být správné, protože mnoho vztahů se zpomalí, jakmile projdete počáteční fází líbánek. Po celá desetiletí byla tato víra nepravdivá, protože ženatí lidé měli sex častěji než jejich svobodní protějšky. Od roku 2000 se však sexuální propast mezi ženatými a nesezdanými lidmi značně zmenšila a v některých případech se obrátila. Od roku 2014 měli ženatí lidé ve skutečnosti sexu o něco méně než jejich nesezdaní vrstevníci (55krát ročně u vdaných lidí oproti 59krát u svobodných).

Odborníci si nejsou jistí, proč přesně tento rozdíl existuje (nebo proč to, co bývalo výhodou, již neexistuje), ale někteří se domnívají, že to může souviset s rostoucím věkem, ve kterém se většina lidí žení. Jak jsme uvedli výše, věk a pohlaví spolu úzce souvisí, přičemž mladší lidé mají více sexu, alespoň v průměru, než starší lidé.

V roce 1990 byl průměrný věk žen pro vdávání dvacet tři let. Od roku 2016 byl průměrný věk pro sňatek žen dvacet sedm. Tento rozdíl v průměrném věku sňatku může být zodpovědný za pokles sexuální frekvence mezi manželskými páry v posledních několika desetiletích.

Zdravotní přínosy sexu

Sex je rozhodující nejen pro vaši pohodu a kvalitu života, ale také pro vaše fyzické a duševní zdraví. Mezi zdravotní přínosy sexu patří:

Lepší kardiovaskulární zdraví
Sex je forma cvičení. I když to nemusí být tak intenzivní jako běh nebo zvedání závaží, sex může rozhýbat vaše svaly a bušit srdce, což znamená, že často poskytuje výhody pro vaše kardiovaskulární zdraví.

Méně stresu
Sex je relaxační a zábavný – něco, díky čemu je skvělý pro zmírnění stresu. Výzkum ukazuje, že sex může pomoci snížit vystavení stresu, upravit stresovou reakci těla a pomoci podpořit zotavení po stresových událostech.

Intimita a emocionální spojení
Sex vytváří intimitu, která je životně důležitá pro rozvoj a udržení silného emocionálního spojení s vaším partnerem. Toto spojení vám může poskytnout podporu, která usnadňuje správu určitých částí vašeho života.

Jak často by měly mít páry sex?

Každý pár se čas od času zamyslí nad určitými otázkami. Kolik sexu bychom měli mít? Je náš sexuální život normální? Máme méně sexu, než bychom měli, a znamená to, že v našem vztahu není něco v pořádku? Bez ohledu na to, zda jste ve vztahu nebo single, neexistuje žádné magické číslo, pokud jde o počet případů, kdy byste měli mít sex za týden.

Někteří lidé mají rádi sex každý den, někdy i více než jednou denně. Jiní preferují sex každý druhý den, jednou týdně nebo dokonce méně často než tento. Pokud jde o sexuální frekvenci, neexistuje žádná „špatná“ odpověď. Existuje však několik věcí, kterých byste si měli být vědomi, pokud jde o udržení zdravého sexuálního života. Za prvé, pokud nemáte sex tak, jak byste chtěli, je důležité mluvit se svým partnerem o svých pocitech. Za druhé, je také důležité informovat svého partnera, pokud si myslíte, že existuje nesoulad mezi množstvím sexu, které chcete, a množstvím sexu, které chtějí.

Jak mohou páry zlepšit své sexuální vztahy

Zdravá a pravidelná sexuální intimita je důležitou součástí života. Bohužel může snadno ustoupit jiným věcem, jako je práce, studium nebo rodina. Postupem času mnoho párů upadne do rutiny, kdy sex není tak prioritou, jako tomu bylo dříve.

Část toho je zcela přirozená. Je normální, že ve vašem vztahu projdete fází líbánek, pak se sex stává méně častým. To nutně neznamená, že je ve vašem vztahu něco „špatně“ – jen to, že se prioritami staly i jiné věci. Pokud se však oba začínáte cítit sexuálně frustrovaní nebo pokud již nemáte sex vůbec, je to často známka toho, že je čas jednat. Mezi dobré způsoby, jak znovu zažehnout oheň, patří:

Vzájemná komunikace o vašich potřebách.

Promluvte si se sexuálním terapeutem nebo jiným poskytovatelem terapie.

Udělejte si více času na vzájemné spojení a sex.

Léčba problémů souvisejících se sexem, jako je erektilní dysfunkce.

Kontrola fyzického zdraví a hladiny testosteronu.

Níže jsme rozšířili každou z těchto technik o praktické tipy, které můžete použít k lepšímu sexuálnímu životu.

Komunikujte navzájem

Komunikace je nezbytná pro téměř každý aspekt vašeho vztahu, včetně vašeho sexuálního spojení. Pokud jste frustrovaní nebo zklamaní ze svého sexuálního života, vaším prvním krokem by vždy měl být rozhovor s partnerem. Řekněte jim, jak se cítíte ve svém sexuálním životě – a co je nejdůležitější – proč se tak cítíte.

Někdy stačí rychlá konverzace, abyste poznali, že jste na stejné vlně ohledně sexu, a zjistili, co můžete udělat pro to, aby byl váš sexuální život příjemnější. Pokud hledáte jednoduché změny, které můžete udělat jako pár, náš seznam způsobů, jak okořenit svůj sexuální život, sdílí jednoduché techniky, které můžete použít k tomu, aby byl sex vzrušující.

Navštivte sexuálního terapeuta

Pokud si myslíte, že nějaký základní problém může způsobovat, že máte méně sexu a komunikace s partnerem k jeho vyřešení nestačí, zkuste si o tom promluvit se sexuálním terapeutem. Sexuální terapie je forma poradenství, která je postavena na identifikaci a řešení sexuálních problémů. Často se používá k léčbě problémů s intimitou, rozdílů v sexuální touze, obav ze sexu nebo jiných problémů, které mohou bránit zdravému sexuálnímu vztahu.

Mnoho sexuálních terapeutů se specializuje na léčbu problémů, jako je úzkost ze sexuální výkonnosti, která může ovlivnit vaši fyzickou a emocionální schopnost mít sex. V rámci sexuální terapie může váš terapeut poskytnout „domácí úkol“ – činnosti, na kterých můžete vy a váš partner pracovat společně, abyste posílili své spojení, cítili se navzájem uvolněněji nebo vnesli do ložnice více jiskry. Pokud váš sexuální život trpí depresí, úzkostí nebo stresem, můžete se také spojit s poskytovatelem terapie online a zpracovat a procházet své emoce.

Udělejte si více času na sex

Pokud jste si v poslední době všimli, že frekvence sexu ve vašem vztahu klesá, může vám i vašemu partnerovi pomoci změna životního stylu, která upřednostňuje čas na sex a minimalizuje stres, úzkost a rozptýlení. Život je někdy zaneprázdněn. Pokud máte neustále nabitý program – a váš partner také – může být každodenní život tak chaotický, že najít si čas na sex bude vážně obtížné.

Někdy mohou jednoduché změny ve způsobu, jakým si plánujete svůj den, usnadnit nalezení času na sex. Snaž se:

Plánování času na jednu nebo dvě romantické noci v týdnu. Zvažte, zda si udělat několik dní „volna“ na přemýšlení o práci nebo jiných povinnostech, abyste měli vy a váš partner více času na to, abyste si užili společnost toho druhého.

Vypínání televizoru, počítače nebo jiných zařízení. Pokud obvykle trávíte večery odpočinkem u televize, zkuste ji alespoň jednu noc v týdnu vypnout, abyste měli více času na sex.

Naplánujte si sex předem. Pokud máte opravdu málo času, zvažte, zda si naplánovat čas pouze na sex. I když plánování sexu nemusí znít tak romanticky, je nepravděpodobné, že vás to bude zajímat, jakmile začnete.

Pokud máte erektilní dysfunkci (ED), léčte ji

Erektilní dysfunkce je běžný zdravotní stav, který může ovlivnit váš sexuální život. Výzkum ukazuje, že 30 milionů mužů ve Spojených státech je postiženo ED, nebo téměř třetina celé americké dospělé mužské populace. Na rozdíl od toho, co si mnoho lidí myslí, ED se může vyvinout v jakémkoli věku, včetně 20., 30. a 40. let. Různé faktory mohou způsobit nebo přispět k ED, včetně:

Problémy fyzického zdraví, jako je vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, cukrovka a některé typy léků.

Faktory související se životním stylem a zdravím, jako je nedostatek fyzické aktivity, nadměrná konzumace alkoholu, užívání drog, kouření a nadváha nebo obezita.

Psychologické a emocionální problémy, jako je deprese, úzkost, stres nebo pocity viny ze sexu.

Léky, jako je léčba krevního tlaku, antiandrogeny, antidepresiva, léky na vředy a sedativa na předpis.

Vzhledem k tomu, že ED si může vybrat vážnou daň na vaší sexuální pohodě, je důležité vyhledat odbornou pomoc, pokud jste jedním z milionů postižených mužů.

Zkontrolujte své fyzické zdraví

Pokud máte sexu méně, protože prostě necítíte nutkání, mohlo by stát za to podívat se na své fyzické zdraví. Sexuální touha je jak duševní, tak fyzická. Jak stárnete, problémy, které mohou ovlivnit vaši sexuální touhu, mají tendenci být častější.

Tyto zahrnují:

Nízký testosteron, který může snížit váš zájem o sex a ztížit udržení erekce.

Ucpané tepny a/nebo vysoký krevní tlak, které mohou ovlivnit průtok krve a přispět k problémům, jako je ED, špatná sexuální výdrž a nízké sexuální uspokojení.

Některé fyzické problémy mohou také ovlivnit libido vašeho partnera. Mnoho žen má například během perimenopauzy a menopauzy menší zájem o sex. Pokud si myslíte, že fyzický problém, jako je nízká hladina testosteronu, způsobuje, že máte menší zájem o sex, zvažte schůzku se svým poskytovatelem primární péče nebo urologem. Budou schopni diagnostikovat jakékoli relevantní zdravotní problémy a v případě potřeby zkontrolovat hladinu testosteronu.

Jak často mají páry sex? Závěrečné myšlenky

Pokud jde o sexuální frekvenci, to, co je považováno za normální nebo „dostatek sexu“, se u jednotlivých párů velmi liší. V průměru má většina lidí sex přibližně jednou týdně. Není však nic špatného na tom mít více (nebo méně) sexu, pokud to vy a váš partner preferujete. Pokud si myslíte, že nemáte sex dost často, dejte vědět svému partnerovi. Většinu problémů souvisejících se sexem lze vyřešit tím, že si promluvíte s partnerem, změníte svůj životní styl a vyhradíte si čas navíc na sex. Mezi další možnosti, jak zlepšit své sexuální spojení, patří návštěva sexuálního terapeuta a léčba běžných problémů, jako je ED.

Pokud problém se sexuálním zdravím, jako je erektilní dysfunkce, ovlivňuje váš sexuální život, zvažte vyzkoušení léků na ED schválených FDA, jako je sildenafil (aktivní složka přípravku Viagra®) nebo tadalafil (aktivní složka přípravku Cialis®), abyste zvýšili své sebevědomí a zlepšili svou erekci.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 46

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.