5
(36)

Impotence je často považována za hanlivý výraz a definuje muže, který není schopen dosáhnout orgasmu prostřednictvím ztopoření penisu.

Výraz v sobě ukrývá konečný stav, tedy že člověk je impotent a už mu není pomoci. Často se tak nazývají i muži, který sice trpí nějakou formou slabé erekce, ale stačí aby se našla příčina a a lze je stav zlepšit nebo jejich zcela vyléčit.

co je impotence

Význam impotence podle různych aspektů:

 • Podle stránky medicine.net je běžný problém u mužů charakterizován jako trvalou neschopností dosahovat erekci nebo ejakulace nebo obojí najednou. Impotence může být odlišná – může to být trvalý stav, který neumožňuje dosáhnout ani erekci ani ejakulaci nebo umožní dosáhnout erekci ale ne s ejakulací a tudíž orgasmem najednou nebo dokáže udržet erekci pouze krátkodobě.
 • Podle slovníku merriam-webster.com abnormální fyzický nebo psychický stav muže charakterizovaný neschopností zapojit se do sexuálního styku z důvodu nedosažení nebo udržení erekce.
 • Podle prestižní Americké kliniky je impotence nebo erektilní dysfunkce neschopnost získat erekci na dostatečně dlouhou dobu, která bude postačovat na sexuální styk.

Rovněž doporučujeme náš článek: Je impotence způsobena vysokým věkem?

Co je impotence?

Impotencí se označuje stav, který je charakterizován neschopností dosáhnout erekci, udržet ji nebo z nějakých důvodů nedochází k ejakulaci či k oplodnění vajíčka. Přestože se s pojmem impotence často spojují hlavně muži, je to jev, který se vyskytuje i u žen. V tomto případě je impotentní ta žena, která nedokáže otěhotnět nebo donosit dítě. Z uvedeného vyplývá, že jinak řečeno, impotence je neplodnost a její opakem je potence resp. plodnost.

Jaké jsou příčiny impotence ?

Příčiny vzniku impotence nejsou zcela jasné, ale existuje několik faktorů, které přispívají k impotenci. Patří mezi ně fyzické poruchy, ale i ty emocionální, resp. psychogenní. Téměř vždy se impotence spojuje s erektilní dysfunkcí (ED).

Podle The Merck Manual, odhadovaných 50% mužů ve věku 40 až 70 let mají nějakou zkušenost s erektilní dysfunkcí (ED). Pochopení nejčastějších příčin může pacienta dovést k možné léčbě.

Neurologická problémy

Neurologické a nervové problémy mohou zvýšit riziko impotence. Funguje to tak, že mozek přímo komunikuje s reprodukčním systémem, protože prostřednictvím mozku se na sexuální podnět stimulují nervy v penisu. Pokud však není něco v pořádku a nervová dráha je narušena, může vzniknout impotence.

Neurologické poruchy spojené s impotencí zahrnují:

 • Alzheimerova choroba
 • Parkinsonova choroba
 • Roztroušená skleróza (roztroušená skleróza)
 • nádory mozku či páteře
 • mrtvice
 • temporální epilepsie

U mužů, kteří byli na operačním zákroku, hlavně urologické části, mohlo dojít k poškození nervů, které mohou způsobit impotenci.

Profesionální cyklisté mohou mít také zkušenosti s dočasnou impotencí. Je to proto, že dlouhodobě a často vyvíjející tlak na zadek a genitálie, znecitliví na jistý čas svalstvo penisu.

Endokrinních původ

Endokrinní systém těla produkuje hormony, které regulují metabolismus, sexuální funkce, reprodukce, náladu a mnoho dalšího.

Diabetes, tedy cukrovka je příkladem endokrinní nemoci, která může způsobit mužům impotenci. Diabetes postihuje schopnost těla využívat hormon inzulín, poškozuje a ucpává cévy, které se nacházejí také v penisu, což vede ke zhoršení průtoku krve. Kromě toho poškozuje i nervy, což přímo ovlivňuje chování penisu. Všechny tyto faktory mohou přispět k impotenci.

Vliv léků na impotenci

Užívání některých léků může mít vliv na průtok krve, což může vést k ED.

O nejprodávanějších ED lécích píšeme zde: Seznam nejprodávanejších produktů na léčbu ED

Příklady léků, které mohou způsobit impotenci:

 • alfa-adrenergní blokátory, včetně tamsulosinu (Flomax)
 • beta-blokátory, jako je například karvedilol (Corega) a metoprololu (Lopressor)
 • chemoterapie rakoviny – léky, jako je cimetidin (Tagamet)
 • tlumících centrální nervový systém, jako je například alprazolam (Xanax), diazepam (Valium) a kodein (nachází se v různých značkových léků)
 • stimulující centrální nervovou soustavu, jako je například kokain nebo amfetaminy
 • diuretika, jako je furosemid (lasix) a spironolakton (Aldactone)
 • syntetické hormony, jako je leuprolid (ELIGARD)

Impotence ze srdce

Srdeční problémy mají vliv na srdce a jeho schopnost správně pumpovat krev do celého těla. Nedostatečné pumpování a zásobování tělo krví, mohou způsobit impotenci. Bez dostatečného průtoku krve do penisu, člověk nemůže dosáhnout erekci.

Ateroskleróza, onemocnění, které způsobuje že cévy zůstávají ucpané může zásadním trvalým způsobem zajistit impotenci. Vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak (hypertenze), jsou také spojeny se zvýšeným rizikem pro vznik impotence.

Životní styl

Aby muž mohl dosáhnout erekci, musí nejprve projít fází vzrušení. Tato fáze je často vyvolána emocionální reakcí. Pokud má někdo emoční poruchu, může mít vážný problém stát se sexuálně aktivním, tedy vzrušeným.

Emocionální podmínky

Deprese a úzkost jsou spojeny se zvýšeným rizikem impotence. Deprese je pocit smutku, ztráta naděje, nebo bezmocnost. Únava spojená s depresí má také vliv na impotenci.

Schopnost podat výkon, resp. jeho neschopnost může způsobit úzkost a ta může být další příčinou impotence. Pokud člověk nebyl schopen dosáhnout erekci v minulosti, může mít obavy, že nebude moci dosáhnout erekce v budoucnosti. U muže se také může stát, že nedokáže dosáhnout erekci s určitým partnerem. Muž s ED v souvislosti s trémou může být schopen mít funkční erekci při masturbaci nebo když spí, ale není schopen udržet erekci při pohlavním styku.

Návykové látky

Pokud se u vás objevuje problém s erekcí a máte slabost na některé návykové látky, například tabák, může se stát, že všechno nefunguje tak, jak by mělo, právě kvůli vašemu kouření. Podobně je to i s jinými omamnými látkami, které otupují tělo a také mysl, např. se „slavným“ alkoholem.

Někdy stačí, když alkohol, cigarety a drogy vysadíte. Tělo se tak očistí od škodlivin a je tu šance, že i váš penis bude pracovat tak, jako by pracovat měl.

Impotence v mladém věku

Impotentní jsou čím dál tím více i mladí muži. Velmi častou příčinou je nadváha nebo obezita a sedavý způsob života, kdy kvalita erekce a spermií klesá. Proto nedovolte, aby se z vás stal impotentní chlap v době největšího rozkvětu a snažte se žít zdravě.

Impotence se vyskytuje stále častěji u mladých mužů, kteří by měli prožívat aktivní sexuální život. Intimní záležitosti jsou tím nejchoulostivějším problémem, se kterým se málokdo odváží jít k lékaři. Obzvláště muži v mladém věku, protože se pravděpodobně stydí, cítí nepříjemně a kladou si otázku, proč se to děje právě jim. Zkuste hledat příčinu, která může být fyzického nebo psychického charakteru. Zkuste odstranit tento původ a sledujte, zda se situace zlepšuje. Co když to nepomůže?

Vyhledejte odborníka. Návštěvu lékaře určitě netřeba odkládat a tento problém je třeba začít řešit již v zárodku, protože postupem času bude léčba jen náročnější na čas a finance. V počátečních stádiích mohou být nápomocné i volně dostupné výživové doplňky, což však není pravidlem při problému pokročilého charakteru.

Erektilní dysfunkce u mladých mužů může zapříčinit rozpad krásného vztahu a právě proto třeba začít impotenci léčit včas. Nestyďte se. Každý z nás má nějaký zdravotní problém a ED je jeden z nich. Věřte, že nejste sami a že ve světě existuje množství chlapů, kteří si nevědí rady se svým problémem.

Léčba

Existují dva základní způsoby léčby impotence a to buď farmakologická nebo chirurgická. Pro muže s lehkými příznaky impotence mohou být velmi vhodným řešením výživové doplňky jako například eJoy, který zlepšuje erekci a sexuální styk.

Co jste o impotencí určitě nevěděli

 • Impotence se může vyskytnout v jakémkoliv věku.
 • K impotenci přispívá i kouření, jehož následkem je poškozování cév, a tedy je narušeno i pumpování krve do penisu.
 • Napomáhat výskytu tohoto problému může i užívání drog, alkoholu a nesprávná životospráva.
 • Problémy s erekcí může způsobovat i strach z oplodnění partnerky. V takovém případě doporučujeme použít jednu z forem antikoncepce, aby strach pominul.
 • Na světě je asi 250 milionů mužů, které trápí právě problém impotence.
 • Přispět k impotenci může i to, že soulož plánujete. Může to přispět k pocitu, že je to povinnost, a tedy nejste v 100% psychické pohodě. Spontánní soulož je zdravější psychicky, fyzicky a předchází impotenci.
 • To, že nošení těsného oblečení přispívá k ED je vyvrácen mýtus.
 • Impotence nemusí být zásadou u starých lidí. Sexuální život může být aktivní i v pokročilém věku.
 • Problém erektilní dysfunkce může být zapříčiněn i cyklistikou. Během jízdy na kole je většina tělesné hmotnosti právě na rozkroku, což může způsobit destrukci endoteliálních buněk.

Otázky a odpovědi

Jak se projevuje mužů?

Impotence se projevuje jako neschopnost ztopoření penisu, po sexuálním dráždění, neschopnost udržet erekci, nemoct ejakulovat a neschopnost oplodnit zralé vajíčko. O impotenci lze hovořit i v případě, že jde o předčasnou ejakulaci. Tedy pokud k ejakulaci přijde dříve než je penis dostatečně vsunutí do pochvy, šance na oplodnění je mizivá.

Jak se projevuje u žen?

U žen se impotence projevuje tak, že žena není schopna počít dítě nebo ho donosit.

Jak se léčit?

Léčba a úspěšnost léčby impotence závisí hlavně na příčiny impotence a od stádia. V těch méně závažných komplikacích může pomoci změna životního stylu, který zahrnuje vysazení návykových látek, alkoholu, drog, zapojení sportu do každodenního života, případně akupunktura. V těžších stádiích jde o chirurgický zákrok, který zlepší průtok krve v penisu nebo se implantuje penisová implantát, který zabraňuje impotenci, resp. pomáhá překonat impotenci.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 36

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.