Jak k ní dochází

Pro lepší pochopení, co se skrývá za chorobou jakou je erektilní dysfunkce, je důležité mít představu, co všechno v těle probíhá během erekce. Erekce je složitý proces při kterém dochází k souhře cévních a nervových mechanismů. Signály, které způsobují vznik erekce, přecházejí z mozku do nižších oblasti míchy až do cév v penisu. K poruchám erekce dochází, když signál někde na jeho “cestě” poruší.

penis-pocas-erekce

V penisu se nacházejí dvě paralelní kavernózní tělesa, která prochází celou jeho délkou. Jsou obaleny membránou a vyplněné houbovitý tkání. V houbovité tkáni se nacházejí hladké svaly, vlákna tkáně, tepny, žíly a výplňového prostory. Pod corpus tělesy se nachází močová trubice obklopena spongiózní tělesem.

Erekce a její mechanismus

Mechanismus erekce spouští sexuální vzrušení, které nastává buď psychickou nebo hmatovou stimulací, případně oběma způsoby současně.

To má za následek relaxaci hladké svaloviny stěn arterií. Tím se zvýší přítok krve do penisu a houbovité tkáň v kavernózních tělesech se začne plnit krví. Takto naplněné kavernózní tělesa mechanicky stlačují žíly odvádějící krev, což má za následek odtok krve. Penis se naplní krví, prodlouží a ztvrdne, dochází k jeho ztopoření – erekcí. Membrána pomáhá zadržet krev v kavernózních tělesech penisu, čímž zajistí udržení erekce, během pohlavního styku. Erekce končí po ukončení působení pobídek, které erekci vyvolaly nebo po sexuálním vyvrcholení – po výronu semene. Přítok krve do penisu se sníží a také tlak kavernózního tělesa na žíly odvádějící krev. Krev z kavernózního tělesa odteče a penis se postupně zmenšuje, klesá a měkne. Dochází k zpětnému chodu mechanismu erekce.

V případě, že u vás mechanismus ztopoření nefunguje správně, tj máte poruchy erekce, měli byste hledat příčiny stavu. Hledat třeba v životním stylu popřípadě si pomoci a začít tělo mírně podporovat přípravky k tomu určenými.