4.9
(60)

Sex, láska a vášeň byly tajnou (nebo nepříliš tajnou) touhou mnoha postav v historii. I slovo afrodiziakum má své prastaré vazby, původně vztahující se k Afroditě, řecké bohyni spojené s láskou. Nyní se toto slovo samozřejmě vztahuje k jakémukoli typu léků, látek nebo potravin, o kterých se věří, že vzbuzují sexuální touhu. Zatímco moderní medicína vyřešila mnoho problémů sexuálního fungování, jako je erektilní dysfunkce (ED) a předčasná ejakulace (PE), zatím neexistují žádné spolehlivé léky, které zvyšují sexuální přitažlivost a touhu.

Mnoho lidí se proto obrátilo na přírodní afrodiziaka – potraviny a bylinné extrakty, které často najdete ve své vlastní kuchyni – aby jim dodali tolik žádanou vzpruhu v ložnici.

Právě teď se výsledky výzkumu o účinnosti afrodiziak velmi liší, přičemž některé potraviny jsou spojeny se skutečným zlepšením sexuální funkce, i když malé, a další známé potraviny považované za silná afrodiziaka nesouvisejí s vůbec ničím. Níže jsme pokryli od A po Z přírodních afrodiziak, od historických afrodiziak, která jsou z velké části nepodložená vědeckými důkazy, až po několik nedávno objevených složek, které mohou nabídnout skutečný potenciál.

Také jsme diskutovali o tom, že moderní léky na ED a PE jsou obvykle spolehlivější a účinnější než potraviny a přírodní produkty pro posílení sexuální funkce a touhy.

Přírodní afrodiziakální potraviny

Než se pustíme do specifik přírodních afrodiziak, vynechme jednu důležitou věc. Mnoho přírodních afrodiziak, včetně mnoha slavných „potravin, které vás vzruší“, je podloženo velmi malým množstvím vysoce kvalitních vědeckých důkazů. Většina studií přírodních afrodiziakálních potravin je malého rozsahu a velikosti účinku – alespoň pokud jde o sexuální výhody – bývají poměrně skromné. Některé afrodiziakální potraviny dokonce nejsou přímo spojeny se sexuální funkcí nebo výkonem. Místo toho poskytují účinky, které mohou mít nepřímé sexuální výhody, jako je dilatace vašich krevních cév nebo podpora malých změn v produkci testosteronu nebo hladin jiných hormonů.

Stručně řečeno, je nejlepší myslet na afrodiziakální potraviny jako na „možná“, pokud jde o zlepšení sexuální funkce nebo zvýšení touhy, nikoli jako osvědčenou formu léčby problémů se sexuálním zdravím. Stále však probíhá výzkum účinků mnoha afrodiziak a možná nakonec objevíme potraviny, které nabízejí velké, měřitelné výhody pro váš sexuální život. Mezitím je následujících 11 potravin často uznáváno jako afrodiziaka a potraviny vyvolávající sex, ať už kvůli jejich historické popularitě nebo novějším vědeckým výzkumům, které naznačují, že mohou nabízet skutečné výhody související se sexem.

Maca

Maca je rostlina pocházející z Peru, která má dlouhou historii tradičního používání pro své nutriční výhody a údajné léčivé vlastnosti. V 50. letech 20. století začali vědci studovat macu jako potenciální přírodní potravu pro zlepšení plodnosti, i když pouze u zvířat. Modernější výzkum zjistil, že maca může nabídnout skutečné výhody pro zlepšení sexuálního zdraví u lidí, kteří užívají léky k léčbě deprese a dalších duševních poruch, včetně široce používaných antidepresiv, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).

Například studie publikovaná v časopise CNS Neuroscience & Therapeutics v roce 2008 zjistila, že Maca zvyšuje libido a celkovou sexuální zkušenost u lidí, kterým byly předepsány SSRI, kteří během léčby deprese zažili sexuální dysfunkci. I když tato studie není zdaleka dokonalá, je to slibné znamení, že maca může nabídnout skutečné výhody jako přirozená možnost pro zvýšení sexuálního vzrušení a fungování.

Šafrán

Šafrán je silně vonící koření, které pochází z Íránu. Stejně jako maca byla testována jako potravina pro zlepšení sexuální výkonnosti u lidí užívajících antidepresiva. Ve dvou samostatných studiích, jedna mezi malou skupinou samců a jedna mezi skupinou samic, přinesl šafrán příznivé výsledky. Ve studii zahrnující muže snížila závažnost erektilní dysfunkce způsobené antidepresivem fluoxetinem.

Ve studii zahrnující ženy zlepšil sexuální vzrušení a lubrikaci a zároveň snížil úroveň bolesti, kterou ženy uváděly během sexu. Ženy, které se účastnily této studie, také aktivně užívaly fluoxetin k léčbě deprese. I když jsou výsledky povzbudivé, je důležité poznamenat, že studie byly malého rozsahu a byly tvořeny výhradně lidmi s depresí. Proto si nemůžeme být jisti, že šafrán poskytuje stejné účinky u lidí, kteří neužívají antidepresiva. Přesto je to skvěle chutnající, všestranné koření, které by možná stálo za to přidat do vaší předsexové sady, i když jen jako přísadu do vaření.

Alkohol

Alkohol se nemusí zdát jako nejzřejmější afrodiziakum, ale je dobře známo, že dělá náladu na sex, no, trochu jednodušší. Pití alkoholu snižuje kontrolu nad vašimi zábranami, což může zvýšit pravděpodobnost, že budete mít sex, pokud už máte náladu. Může to také usnadnit socializaci – něco, co by mohlo být užitečné, pokud se navzájem poznáváte a chcete, aby byl proces otevření jednodušší.

I když to dělá sklenku vína nebo dvě skvělou možností, jak si užít zábavnou noc s rande, je také důležité mít na paměti, že přílišné pití může mít také negativní vliv na vaši sexuální funkci. Proto je nejlepší pít zodpovědně a snažit se o dostatečné množství alkoholu, abyste snížili své zábrany, ne tolik, abyste nebyli schopni podávat výkon, když nastane správný čas.

Epimedium

Epimedium, nejlépe známé jako nadržený kozí plevel, je slavná léčivá rostlina, která roste po celé východní a jihovýchodní Asii. Dlouho se propaguje jako přírodní doplněk, který může pomoci s romantickými večery, a to vše a zároveň nabízí i některé další zdravotní výhody. Většina této popularity pramení z dlouhé historie epimedia jako léčby erektilní dysfunkce v tradiční čínské medicíně.

Většina výzkumů epimédia pochází ze studií na zvířatech a výsledky jsou nekonzistentní. Několik malých studií však zjistilo, že může nabídnout výhody jako přirozený inhibitor PDE5 – typ léku, který se používá k léčbě erektilní dysfunkce. Jako vždy je důležité mít na paměti, že zjištění z Petriho misky a studií na zvířatech se obvykle nepromítají přímo do identických účinků u lidí, což znamená, že je nejlepší zvolit u tohoto oblíbeného doplňku „počkejte a uvidíte“.

Ženšen

Ženšen je oblíbená složka, kterou lze nalézt v bezpočtu doplňků, včetně mnoha pro podporu zdravého sexuálního apetítu. Údaje ze studií na zvířatech naznačují souvislost mezi ženšenem a sexuálním chováním a několik malých studií naznačuje, že podobné účinky se mohou objevit i u lidí.

Vědci se například domnívají, že ženšen může pomoci zlepšit erekci, počet a kvalitu spermií a také produkci pohlavních hormonů u mužů. Nicméně, stejně jako u většiny bylinných doplňků, mnoho z těchto zjištění ještě není podpořeno velkým množstvím vědeckého výzkumu.

Nedávno jedna malá studie z Jižní Koreje zjistila, že muži, kteří užívali ženšen, vykazovali zlepšení erektilní funkce po osmi týdnech léčby. Celkově ženšen vypadá rozhodně slibně a možná se nakonec dozvíme více o jeho výhodách a afrodiziakálním potenciálu jako doplňku ke zvážení před romantickou večeří.

Další erotická jídla

Některá jídla se možná nekvalifikují jako afrodiziaka, ale mají sexy pověst, která jim dává trvalou přitažlivost jako přírodní látky zlepšující sex. Z velké části je věda o těchto potravinách do značné míry v kategorii „možná“. Mnoho z nich však nabízí skutečné výhody pro vaše celkové zdraví a je možné, že do hry může vstoupit placebo efekt, pokud jde o vaši sexuální touhu a hladinu energie v posteli.

Ústřice

Jsou ústřice afrodiziakum? Ačkoli žádní vědci nenašli přímou souvislost s ústřicemi a sexuální touhou, na ústřicích může být něco sexy. Může to být jen to, jak vypadají a jak se cítí, což by mohlo poskytnout určité smyslové výhody. Ústřice jsou známé svým extrémně vysokým obsahem zinku. Jedna porce ústřic obsahuje téměř 300 procent doporučeného dietního příjmu zinku, což z ústřic dělá skvělý zdroj tohoto důležitého minerálu.

Ačkoli výsledky výzkumu nejsou přesvědčivé, některé studie naznačují, že zinek může hrát roli při modulaci produkce testosteronu. Testosteron je životně důležitý hormon pro zdravé sexuální funkce u mužů a hladiny testosteronu jsou často spojeny s dobrým sexuálním zdravím. Není však zcela jasné, jak velký vliv má zinek na sexuální zdraví nebo zda je účinný při zvyšování hladiny testosteronu v séru u mužů.

Čokoláda

Možná existuje důvod, proč všichni milujeme čokoládu na Valentýna, mimo její chuť. Historie používání čokolády k podpoře sexuální touhy sahá až k Mayům, kteří se domnívali, že čokoláda má určité „schopnosti“, včetně podpory sexuální touhy.

Dnes se vědci domnívají, že afrodiziakální kvalita čokolády může pocházet z kyseliny zvané N-acylethanolamin nebo NAE, o které se předpokládá, že aktivuje kanabinoidní receptory v celém těle a mozku. Vědecký výzkum však v současné době není jednoznačný ohledně toho, zda tento amid mastné kyseliny může nabízet nějaké výhody související se sexem.

Med

Pamatujete na přísloví: ptáci a včely? Med má silnou pověst jako přírodní potravina pro zvýšení sexuální síly a podporu sexuálního chování a tato pověst sahá až do starověkého Řecka. V některých kulturách v historii byl život z velké části o medu následovaném sexem. Někteří historici se domnívají, že Hippokrates předepisoval med pro sexuální aktivitu – což je předpoklad, který lze odvodit ze skutečnosti, že med byl používán k léčbě ran a jiných onemocnění.

Ačkoli žádný výzkum neprokázal, že med je prokázané afrodiziakum, med má mnoho zdravotních vlastností a obsahuje oxid dusnatý, o kterém se někteří odborníci domnívají, že podporuje snížení krevního tlaku a lepší průtok krve.

Banán

Pomineme-li falický tvar, existují určité důkazy, že banány mohou být přínosem pro vaše cévní zdraví a funkci, což je důležité pro dobrý sexuální výkon. Totiž banány jsou bohaté na vlákninu a draslík. Výzkumy naznačují, že draslík může pomoci při podpoře dobrého průtoku krve, což je důležité pro udržení erekce a pro silnou sexuální odezvu. Suplementace draslíkem však mívá pomalé účinky, což znamená, že je obvykle lepší zařadit banány do běžné stravy, než je jíst podle potřeby před sexem.

Granátové jablko

Granátová jablka a šťáva z granátových jablek jsou bohaté na cenné živiny, které by mohly zlepšit vaši celkovou náladu a podpořit zdravý průtok krve. Některé výzkumy například naznačují, že extrakt z granátového jablka podporuje lepší krevní oběh u sportovců. Protože erekce a sexuální funkce jsou o zdravém průtoku krve, může to pomoci zlepšit sexuální funkce. Dosud však neexistuje žádný vědecký výzkum, který by prokázal výhody spojené se sexem nebo afrodiziakální vlastnosti granátového jablka.

Chasteberry

Chasteberry je často propagován jako doplněk stravy pro zlepšení sexuálního zdraví a léčbu symptomů premenstruačního syndromu (PMS) u žen. I když existují určité důkazy, že chasteberry může pomoci snížit závažnost PMS, existuje jen velmi málo důkazů, že doplňky obsahující toto ovoce nabízejí nějaké významné výhody pro sexuální zdraví a funkci u mužů nebo žen.

Sečteno a podtrženo experimentování s přírodními afrodiziaky

Říká se, že cesta k srdci vede přes žaludek a nakonec bude vaše volba afrodiziaka pravděpodobně záviset na tom, na čem vám nejvíce záleží. Pokud máte zájem přirozeně zvýšit své libido a užít si vzrušující noc se svým partnerem, vyzkoušet jednu z těchto potravin může být nápad, který stojí za zvážení.

Pokud však máte klinický problém se sexuálním zdravím, jako je erektilní dysfunkce, pravděpodobně dosáhnete mnohem lepších výsledků použitím léků schválených FDA. Pokud jde o ED, nejúčinnější léčbou jsou perorální léky, jako je sildenafil (aktivní složka Viagra®), tadalafil (Cialis®), vardenafil (Levitra®) a avanafil (Stendra®).

Některé z těchto léků nabízíme jako součást naší řady léků na erektilní dysfunkci po online konzultaci s poskytovatelem zdravotní péče, který určí, zda je předpis vhodný. Chcete se dozvědět více o zlepšení svého sexuálního zdraví a funkce? Náš podrobný průvodce, jak mít lepší sex, se podrobněji zabývá tím, jak si užívat v ložnici, od těch nejpříjemnějších pozic až po cvičení, která můžete denně provádět pro lepší sexuální výkon.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 60

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.