5
(46)

Erektilní dysfunkce neboli ED je běžný problém sexuální výkonnosti, který postihuje přibližně miliony mužů ve světě. Riziko vzniku ED může zvyšovat celá řada faktorů, včetně nadváhy nebo obezity. To znamená, že pokud máte kolem pasu trochu tuku navíc, může to mít vliv na vaši erekci a sexuální funkce.

Může tedy tuk na břiše způsobit erektilní dysfunkci? I když může zvyšovat riziko výskytu ED, dobrou zprávou je, že téměř všechny případy erektilní dysfunkce jsou léčitelné, včetně těch, které jsou způsobeny nadbytečným tukem kolem pasu a madly lásky. Níže jsme vám vysvětlili, co je to erektilní dysfunkce, a také příznaky, které můžete zaznamenat, pokud trpíte ED. Podívali jsme se také na souvislost mezi břišním tukem a erektilní dysfunkcí, stejně jako na vaše možnosti zlepšení erekce a sexuální výkonnosti.

 

Může břišní tuk způsobit erektilní dysfunkci?

Základy poruchy erekce

Než se dostaneme ke specifikům břišního tuku a poruchy erekce, projděme si stručně, co to vlastně erektilní dysfunkce je a jaký může mít dopad na váš sexuální život.

Erektilní dysfunkce je stav, kdy nejste schopni dosáhnout nebo udržet dostatečně pevnou erekci, abyste mohli mít uspokojivý sex. Pokud trpíte ED, můžete:

 • je pro vás obtížné nebo nemožné dosáhnout erekce kdykoli.
 • máte problém udržet erekci dostatečně dlouho na to, abyste mohli mít sex
 • někdy dosáhnete erekce, ale ne pokaždé, když chcete mít sex

U některých mužů je erektilní dysfunkce krátkodobým problémem, který se čas od času objeví. U jiných se jedná o dlouhodobý, opakující se stav, který má zásadní dopad na jejich sexuální zdraví po dobu několika let nebo desetiletí. Jako forma sexuální dysfunkce může mít ED závažný dopad na vaši pohodu a kvalitu života. Pokud není ED řádně léčena, může způsobit ztrátu intimity ve vašich sexuálních vztazích a dokonce přispět k problémům s duševním zdravím, jako jsou deprese a úzkostné poruchy.

Náš průvodce erektilní dysfunkcí vysvětluje výše uvedené příznaky a podrobněji popisuje, co můžete zažívat, pokud máte ED.

Může břišní tuk způsobit erektilní dysfunkci?

Riziko vzniku erektilní dysfunkce může zvyšovat řada zdravotních problémů a nadváha nebo obezita je jedním z nich. Zdravá erekce závisí na dvou klíčových věcech: na sexuální touze, která vás motivuje k sexu, a na optimálním prokrvení penisu, díky němuž se vám při sexuálním vzrušení postaví.

Když cítíte sexuální stimulaci, váš nervový systém uvolňuje v erektilní tkáni penisu přirozeně se vyskytující chemické látky zvané neurotransmitery. To vyvolá chemickou reakci, která rozšíří vaše cévy a zvýší průtok krve. Jak krev proudí do vašeho penisu, stává se pevnějším, což vám zajistí erekci vhodnou pro penetrační sex.

Ačkoli se proces dosažení erekce může zdát jednoduchý, v zákulisí se na něm podílí celá řada různých částí vašeho těla, včetně:

 • Váš endokrinní systém. Jedná se o systém vašeho těla, který produkuje hormony. Skládá se z osmi hlavních žláz rozmístěných po celém těle, včetně hypofýzy, štítné žlázy a slinivky břišní
 • Váš endokrinní systém je zodpovědný za produkci testosteronu, mužského pohlavního hormonu, který je zodpovědný za regulaci úrovně vaší sexuální touhy
 • Váš nervový systém. Jedná se o síť nervových buněk v celém vašem těle, která je zodpovědná za zpracování informací a spouštění reakcí. V celém vašem těle jsou stovky miliard nervových buněk neboli neuronů
 • Váš nervový systém hraje zásadní roli v umožnění správné komunikace mezi mozkem, penisem a cévním systémem
 • Váš oběhový systém. Tento systém, označovaný také jako cévní systém, představuje vaše srdce a síť cév, které zásobují vaše orgány, tkáně a buňky krví bohatou na živiny
 • Váš oběhový systém zásobuje krví váš penis, což vám umožňuje dosáhnout a udržet erekci

Nadváha nebo obezita může ovlivnit funkci těchto systémů několika způsoby, což může ztížit dosažení erekce, když pocítíte sexuální vzrušení. Nadměrné množství tělesného tuku je například známým rizikovým faktorem pro nízkou hladinu testosteronu. I když souvislost mezi nízkou hladinou testosteronu a ED není příliš přesná, nízká hladina testosteronu může ovlivnit váš sexuální apetit a způsobit, že budete mít menší zájem o sex. Nadváha nebo obezita může také ovlivnit funkci vašeho nervového systému. Existuje například dobře prokázaná souvislost mezi obezitou a zvýšeným rizikem vzniku cukrovky 2. typu, která je častou příčinou erektilní dysfunkce. Obezita je také jednou z hlavních příčin kardiovaskulárních zdravotních problémů, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak) a srdeční choroby. Výzkumy ukazují, že abdominální obezita, tedy tuk kolem pasu, představuje pro zdraví a funkci srdce obzvlášť závažný problém. Vzhledem k těmto účinkům na vaše zdraví je obezita považována za významný rizikový faktor erektilní dysfunkce. V jedné studii vědci dokonce zjistili souvislost mezi hodnotami indexu tělesné hmotnosti (BMI) a erektilní dysfunkcí u mužů.

Ve studii, která byla publikována v polském časopise v roce 2014, vykazovali muži s hodnotami BMI v pásmu obezity třikrát vyšší riziko vzniku erektilní dysfunkce než muži, jejichž hodnoty BMI se pohybovaly v normálním pásmu. Dokonce i nadváha, tedy hodnota BMI v rozmezí 25-30, byla spojena s 1,5krát vyšším rizikem vzniku ED. Autoři dospěli k závěru, že obezita přispívá ke vzniku ED „podstatně větší měrou“ než proces stárnutí – tedy něco, co je obecně považováno za hlavní rizikový faktor ED. Stručně řečeno, nadváha nebo obezita sice nezaručují, že se u vás ED rozvine, ale jedná se o závažný rizikový faktor, který může mít skutečný a znatelný dopad na vaše sexuální zdraví a výkonnost.

Další běžné příčiny erektilní dysfunkce

Kromě nadváhy nebo obezity může riziko vzniku ED zvyšovat i řada dalších zdravotních problémů. Patří mezi ně fyzické zdravotní problémy a psychické poruchy, které mohou ovlivnit váš sexuální apetit nebo sebevědomí.

Mezi fyzické příčiny erektilní dysfunkce patří např:

 • Ateroskleróza (ucpané tepny)
 • Onemocnění srdce a cév
 • Hypertenze (vysoký krevní tlak)
 • Roztroušená skleróza (RS)
 • Chronické onemocnění ledvin
 • Peyronieho choroba
 • Cukrovka 2. typu
 • Poranění penisu, prostaty, močového měchýře, pánve nebo míchy
 • Komplikace po operaci nebo jiných lékařských zákrocích

K erektilní dysfunkci mohou přispívat i některé léky, včetně těch, které se používají k léčbě výše uvedených stavů. ED může být například závažnější, pokud užíváte léky na léčbu vysokého krevního tlaku, deprese, úzkosti nebo některých hormonálních zdravotních problémů. Mezi psychické problémy, které mohou přispívat k ED, patří úzkost, deprese, nízké sebevědomí a obavy ze sexuální výkonnosti nebo selhání.

Některé z těchto rizikových faktorů ED, včetně fyzických a psychických zdravotních problémů, mohou být závažnější, pokud máte nadváhu nebo jste obézní. Náš úplný průvodce příčinami erektilní dysfunkce poskytuje další informace o výše uvedených faktorech a o účincích, které mohou mít na vaši sexuální výkonnost.

Jak léčit poruchu erekce

Erektilní dysfunkce je téměř vždy léčitelná, ať už je způsobena nadváhou, kardiovaskulárním onemocněním nebo duševním problémem, jako je deprese nebo úzkost.

Pokud trpíte ED, můžete svou erekci zlepšit změnou každodenního života, užíváním léků nebo účastí na psychoterapii. Tyto možnosti léčby jsme popsali níže a vysvětlili, jak každá z nich může potenciálně zlepšit vaši erekci a sexuální zdraví.

Zvyky a změny životního stylu

Pokud v současné době trpíte nadváhou nebo obezitou, mohou vám určité změny vašich návyků a každodenního života pomoci zhubnout a zlepšit vaše sexuální zdraví.

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro snížení rizika, že se budete potýkat s erektilní dysfunkcí, je udržování zdravé hmotnosti. To obvykle znamená upravit svůj životní styl tak, abyste mohli shodit část nadváhy, kterou v současné době máte.

Snížit tělesnou hmotnost a zlepšit své sexuální zdraví můžete tak, že:

 • Jíst zdravou, vyváženou stravu. Snažte se jíst vyváženou stravu, která obsahuje čerstvé ovoce a zeleninu, libové zdroje bílkovin a zdravé sacharidy. Omezte příjem jednoduchých cukrů, protože ty mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat riziko cukrovky.
 • Omezte příjem soli. Potraviny, které obsahují velké množství sodíku, mohou přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Pokud máte vysoký krevní tlak, může snížení příjmu sodíku přispět ke zlepšení vaší kardiovaskulární funkce.
 • Omezení konzumace alkoholu. Alkohol má vliv nejen na vaše sexuální zdraví – je také hlavním zdrojem nekvalitních kalorií. Zkuste omezit konzumaci alkoholu, abyste zlepšili své sexuální zdraví a snížili riziko vzniku pivního břicha. Podle CDC by muži měli omezit příjem alkoholu na dvě porce denně (například dvě dvanáctistupňová piva nebo sklenky vína normální velikosti).
  Zvýšení úrovně fyzické aktivity. Fyzická aktivita může pomoci nejen při hubnutí – může také posílit váš kardiovaskulární systém a zlepšit průtok krve do penisu.
 • Snažte se udržovat si fyzickou aktivitu tím, že budete denně 30 minut cvičit, i kdyby to měla být jen procházka nebo práce na zahradě. Postupem času zkuste zvýšit úroveň fyzické aktivity, abyste dále zlepšili zdraví svého srdce a sexuální funkce. Kromě snížení hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity může ke snížení závažnosti ED přispět i provedení dalších malých, ale smysluplných změn ve vašem každodenním životě. Mezi ně patří např:
 • Přestat kouřit. Kouření může vážně ovlivnit vaše kardiovaskulární zdraví tím, že snižuje průtok krve a poškozuje vaše cévy. Nejenže to může přispět ke vzniku ED – může to také zvýšit riziko závažných problémů, jako je srdeční selhání, srdeční infarkt a mrtvice. Pokud kouříte, snažte se s kouřením přestat. Náš úplný průvodce kouřením a erektilní dysfunkcí se podrobněji zabývá četnými souvislostmi mezi kouřením, ED a dalšími problémy sexuálního zdraví.
 • Vyhýbejte se nelegálním drogám. Některé rekreační drogy mohou ovlivnit vaši erekci a sexuální funkce. Pokud trpíte ED, snažte se vyhnout užívání nelegálních látek a zvažte léčbu, pokud trpíte poruchou užívání návykových látek.

Používání léků ED

Pokud máte v současné době nadváhu nebo jste obézní, může vám několik změn vašich návyků a životního stylu pomoci zbavit se rezervní pneumatiky a zlepšit vaše sexuální zdraví. Samotné návyky však k léčbě erektilní dysfunkce vždy nestačí.

Další možností léčby ED je promluvit si se svým poskytovatelem zdravotní péče o použití léků na zlepšení erekce. V současné době FDA schválil čtyři léky pro léčbu erektilní dysfunkce – sildenafil (účinná látka v přípravku Viagra®), Tadalafil (Cialis®), Vardenafil (Levitra®) a Avanafil (prodávaný jako Stendra®). Tyto léky patří do skupiny léků nazývaných inhibitory PDE5, které působí tak, že zvyšují schopnost průtoku krve do penisu. Jsou ve formě tablet a mohou být užívány před sexem nebo, v případě některých léků, denně.

Účast na psychoterapii

Pokud je erektilní dysfunkce způsobena psychologickým nebo emocionálním problémem, může často pomoci účast na terapii. Mluvní terapie neboli psychoterapie spočívá v rozhovoru s licencovaným poskytovatelem duševního zdraví o vašich myšlenkách, pocitech a chování. V rámci terapie se můžete naučit strategie pro zvládání špatných návyků a myšlenkových procesů, které ovlivňují vaši duševní pohodu. Nabízíme řadu služeb v oblasti duševního zdraví online, včetně online poradenství, kterého se můžete zúčastnit ze soukromí svého domova.

Další informace o řešení erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce je běžný problém, který může vzniknout z různých důvodů, včetně špatné stravy, nedostatku pohybu a nadměrného množství tělesného tuku. Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, může snížení hmotnosti a zdravější životní styl pomoci zlepšit vaši erekci a sexuální funkce. Nabízí také řadu dalších výhod, včetně snížení rizika cukrovky, srdečních onemocnění a dalších potenciálně závažných zdravotních problémů.

Máte zájem dozvědět se více o léčbě ED? Náš průvodce nejčastějšími způsoby léčby a léky na erektilní dysfunkci poskytuje více informací o tom, jak mohou léky na předpis, jako je sildenafil, zabránit ED a zlepšit vaši sexuální výkonnost.

 

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 46

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.