5
(35)

Je velmi, velmi, velmi pozdě večer a poté, co jste se při pokusu o převrácení proměnili v lidský stojan, jste si uvědomili, že dole něco není v pořádku. Máte bolestivou erekci.

Možná to byla dvojnásobná dávka léků na erektilní dysfunkci nebo nějaká z těch sexuálních pilulek na benzince. Možná to nebylo nic jiného než fyziologie. Ale ať už se děje cokoli – ať už je u vás příčinou bolesti penisu cokoli – je třeba s tím přestat.

Bolestivý ztopořený penis není vždy znamením, že je třeba panikařit, ale je pravděpodobné, že pokud si na Googlu hledáte odpovědi na otázky týkající se tohoto problému a penis je stále tvrdý, možná potřebujete lékařskou pomoc. Abychom zjistili, zda tomu tak je, projdeme si některé základní informace.

co-zpusobuje-bolestivou-erekci

Co je bolestivá erekce?

Navzdory tomu, co vám možná říkali v šatně, bolestivá erekce v lékařském smyslu není důsledkem přílišného množství sexu. Jistě, po epické milostné noci vás může bolet každá část těla, ale o tom lidé ve skutečnosti nemluví, když vás varují před bolestivou erekcí. Pro začátek, bolestivá erekce není celý obraz: v lékařském smyslu je bolestivá erekce erekce, která byla – a stále je – bolestivá, protože nezmizela. Bolestivá erekce je zaměnitelný a běžný název pro stav zvaný priapismus, což je bolestivá erekce trvající déle, než je obvyklé.

Obecně platí, že doba, po kterou tyto bolestivé erekce trvají, musí být alespoň čtyři hodiny, aby byla stanovena běžná diagnóza, ale existují podtypy bolestivé erekce, které mohou mít poté různé výsledné problémy. Zatímco například o bolestivé erekci obecně uvažujeme jako o důsledcích nesprávně užívaných léků na erektilní dysfunkci, k priapismu může dojít také při poranění penisu nebo podpůrných tkání – poranění, které má za následek stejné přerušení přítoku a odtoku krve z erektilních tkání.

Příčiny bolestivé erekce

Kromě priapismu může být příčinou bolesti při erekci i několik dalších příčin, včetně zlomeniny penisu, prasknutí močové trubice, komplikací spojených s penilním implantátem, zavedení cizího tělesa, některých léků, parafimózy a dalších zdrojů traumatu nebo poranění genitálií. Pokud jde o priapismus, více než polovinu případů způsobují dvě hlavní příčiny.

Na jedné straně jsou to poruchy krve, jako je srpkovitá choroba. Srpkovitá anémie může ovlivnit průtok krve a převažuje zejména u afroamerických mužů v mladém i starším věku. U lidí se srpkovitou anémií je zvýšené riziko priapizmu. Na druhé straně máte rizikové faktory z lékařsky nebo lékově vyvolaných problémů s průtokem krve způsobených převážně léky určenými k léčbě příznaků erektilní dysfunkce. Tyto léky vás skvěle dostanou nahoru, ale dostat vás dolů může být úplně jiný problém. Oba tyto stavy mají za následek zranění a v některých případech i trvalé poškození.

Je bolestivá erekce nebezpečná?

V závislosti na druhu bolestivé erekce, kterou máte, může být tento stav nezhoubný, ale mnohem pravděpodobnější je, že jde o něco, co stojí za bližší prozkoumání.

V případě priapismu je trvající nebo dlouhotrvající bolestivá erekce rozhodně nebezpečná. Pokud se tak děje právě teď, můžete klidně zavřít prohlížeč a vydat se do nemocnice. Pokud je vaše erekce bolestivá z jiného důvodu a vy nevíte, o co se jedná – ještě jste o tom nemluvili se zdravotníkem nebo vám nebyla stanovena diagnóza – budete si chtít promluvit a navštívit svého lékaře dříve než později. Poranění penisu může vést k problémům, které mohou i bez problémů způsobených priapismem vést k úplné nebo částečné ztrátě funkce vašeho penisu nebo ke změnám vaší funkce v důsledku tvorby jizevnaté tkáně.

Jak zastavit bolest při erekci

Tuto část si sice číst nechcete, ale přesto byste měli. Bolestivé erekce trvající čtyři hodiny a déle budou považovány za lékařskou pohotovost, protože se zhoršující se závažností se zvyšuje i léčba – a riziko trvalého poškození erektilní tkáně.

Priapismus se zpočátku obvykle léčí léky, ale věci mohou rychle přejít k chirurgickému zákroku, při němž se v různé míře extrémnosti mohou objevit velmi ostré předměty tam, kde je nechcete. Klidně si vygooglujte „tělesný hadí manévr“, ale ušetříme vás popisů deseticentimetrových posunovacích lopatek a cév. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s bolestí při erekci a priapismem, je udržovat si aktuální lékařskou péči, absolvovat pravidelné prohlídky a promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče o erektilní dysfunkci a dalších problémech, které můžete mít v intimním období.

Nechte to na odbornících.

Bolestivá erekce: Další krok

Karty na stůl, existují dva důvody, proč jste klikli na tento článek. Buď máte bolesti při erekci a chcete vědět, co se děje, nebo máte obavy z nejhorších scénářů pro léky, které léčí erektilní dysfunkci. Pokud patříte do první kategorie, domluvte si schůzku a promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče. Své problémy s erekcí si nedokážete diagnostikovat sami o nic víc než opravit raketoplán (doslovní raketoví vědci, tuto metaforu neberte v potaz). Pokud vás v poslední době bolí penis, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče. Pokud vás bolí právě teď už čtvrtou hodinu v řadě, zajděte na pohotovost a vyhledejte lékařskou pomoc.

A teď, pokud spadáte do kategorie 2, tady je rada: promluvte si také se svým poskytovatelem zdravotní péče. Odhaduje se, že erektilní dysfunkce postihuje 52 procent mužů ve věku od 40 do 70 let. To není nic, za co byste se měli stydět, a není to nic, co byste měli před všemi skrývat – a už vůbec ne před svým poskytovatelem zdravotní péče. Promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče o svých problémech s erekcí a anamnéze je nejlepší způsob, jak najít podpůrné možnosti léčby, které vám pomohou bezpečným způsobem a bez bolesti penisu.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 35

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.