4.9
(51)

Masturbace je sexuální aktivita zahrnující stimulaci pohlavních orgánů za účelem dosažení orgasmu. Liší se od sexu, protože nevyžaduje nezbytnou přítomnost druhého sexuálního partnera. Říkáme nutná, protože masturbace může být jak individuální, tak doprovázenou činností, tj. když se jí s partnerem oddáváte společně a ve stejnou dobu. Je to zcela normální činnost a ve většině případů je dokonce zdravé se jí oddávat. Ale stejně jako u sexu i kolem ní existují některé faktické výzkumy a některá společenská tabu. Otázky typu: Je dobré masturbovat, nebo ne? Je to špatně? Může vést k rakovině prostaty? A co je důležité: Co se stane, když budete masturbovat příliš? Na většinu z nich se zde pokusíme odpovědět.

co-se-stane-kdyz-masturbujete

Je masturbace nemoc?

Pokud vám tedy koncept masturbace jako nemoci připadá bizarní, pak jste se již vydali správným směrem. My však budeme čerpat z historie a přesvědčení lidí, kteří si myslí něco jiného, abychom vás na to upozornili a zároveň je zpochybnili.

Masturbace byla široce přijata jako nemoc až poté, co v Holandsku vyšla anonymně kniha s názvem „Onania“. Ujistila se o tom dále další slavná práce S. A. Tissota o onanii. Tissot zastával toto přesvědčení, že sex a masturbace jsou příčinou debility. Toto přesvědčení vzniklo na základě jeho teorie, že ztráta jedné unce semenné tekutiny se rovná čtyřiceti uncím krve. Dalšími zdravotními potížemi, o nichž se domníval, že vznikají v důsledku masturbace, byly mimo jiné bolesti hlavy, ztráta sluchu, závratě, epilepsie a slepota. Tyto názory převládaly ještě ve dvacátém století. Definitivně jim byl učiněn přítrž v roce 1972, kdy americká lékařská asociace prohlásila masturbaci za normální a ve většině případů dokonce za zdravou. Ano, stále dost pozdě, ale lepší pozdě než nikdy.

Přínos masturbace

Masturbace je fyzická aktivita, při níž dochází k uvolňování mnoha hormonů. Tyto chemické látky pomáhají mnoha způsoby zpříjemnit tento zážitek. Pomáhají uvolňovat sexuální napětí, stres, pocit štěstí a také léčit nespavost.

Sexuální zdraví a partnerské vztahy

Ve většině případů můžeme zjistit, že pravidelná masturbace je zdravá aktivita, kterou si mohou dopřát zejména ženy v ovulaci, když je v těle vysoké sexuální napětí. Vysoké, neuvolněné sexuální napětí může u některých lidí způsobit nesoustředěnost a podráždění. Dospívajícím může pomoci identifikovat jejich sexuální preference a identitu. Není žádným tajemstvím, že lidé někdy trpí, aby pochopili své sexuální preference, a bojují se svými partnery. Pokud se cítíte dobře a znáte své tělo, může to tedy vést k lepší komunikaci s partnerem.

Ženské a mužské tělo

Mužské a ženské pohlavní orgány se liší, stejně jako jejich tělesné reakce. Ačkoli existují obecné výhody pro oba, ženy mohou mít prospěch z uvolnění menstruačních bolestí prostřednictvím masturbace. Může dokonce pomoci snížit riziko infekce děložního čípku.

Mužům může pomoci uvolnit staré spermie s nízkou pohyblivostí. Může být užitečná pro lidi, kteří se snaží o dítě, a zvýšit jejich šance.

Vedlejší účinky masturbace

Většina negativních konotací spojených s masturbací vychází z osobních omezení, která nemají žádný faktický základ. Pravdou však zůstává, že masturbace je fyzická aktivita a zahrnuje nejcitlivější části lidského těla. Tyto části jsou nejčastěji spojovány s rozmnožováním. Hlavní obavou, která se většinou vynořuje v diskusích kolem jejích negativních účinků, je tedy její vliv na reprodukci. Proto se stává nezbytným zkoumat a otevřeně hovořit o masturbaci, abychom předešli jakýmkoli negativním zdravotním rizikům a mylným představám.

Závislost

Jak již bylo řečeno, masturbace vede k uvolňování mnoha chemických látek. Jednou z nejdůležitějších chemických látek jsou endorfiny, které jsou zodpovědné za uvolňování dobrých a příjemných chemických látek v těle. Fungují také jako přírodní lék proti bolesti. Stejně tak endokanabinoidy jsou další chemickou látkou, která u žen pomáhá snižovat menstruační bolesti. Tyto související výhody mohou znít dobře, ale jsou hlavními důvody, proč se masturbace stává závislostí.

Vztahy

Masturbace je stejně jako jakákoli jiná forma relaxace zdravá, pokud nenarušuje ostatní části vašeho života. Škodlivou se stává tehdy, když vyvolává nějaké násilné, zejména partnerské chování. Nadměrná masturbace může způsobit nutkavé sexuální chování, neschopnost ovládat svůj sexuální pud. Může vyústit v nutkavé a ohrožující zážitky pro vašeho partnera, pramenící z nedostatku vaší kontroly.

Duševní a fyzické zdraví

V neposlední řadě mohou vést k psychickým i fyzickým vedlejším účinkům. Jak jsme již uvedli, může to vést k vyčerpání při vykonávání každodenních činností, což má za následek mírně agresivní chování ze strany osoby, která to zažívá. Nadměrná masturbace může také dráždit části těla. A pokud se provádí nesprávně, může také poškodit vaše fyzické orgány, například- penis, který se ve většině případů dá opravit pouze chirurgicky.

Masturbace a rakovina prostaty

Vzhledem k pochybné povaze výzkumu jsme ji oddělili od pozitivních a negativních vedlejších účinků. Prostata je žláza ve tvaru vlašského ořechu v mužských tělech, která je zodpovědná za správné fungování a cirkulaci spermií v těle. Rakovina prostaty může mít pomalý nebo rychlý vývoj. Zahrnuje mimo jiné příznaky, jako jsou potíže s močením, krev ve spermatu nebo v moči, bolesti kostí, poruchy erekce.

Zatím neexistuje nezpochybnitelný důkaz, že ejakulace nebo masturbace mohou snížit riziko tohoto onemocnění, ale většina se zdá být této teorii nakloněna. To dále závisí na věku osoby. Vzhledem k negativním psychickým a fyzickým vedlejším účinkům se někteří domnívají, že nadměrná masturbace může vést ke vzniku rakoviny prostaty, což však není podloženo žádnými fakty. Je tedy lepší dávat si pozor na případné příznaky a udržovat rovnováhu.

Závěr

Na závěr zbývá otázka, kolik masturbace je příliš mnoho? Jak již bylo řečeno, má jak pozitivní, tak i negativní vedlejší účinky. A v některých případech může vést i k vážným zdravotním problémům. Na tuto otázku však neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží pouze na vaší schopnosti kontrolovat svou touhu a udržovat ve svém životě rovnováhu. Pro jistotu si dávejte pozor na některý z výše uvedených negativních vedlejších účinků; do té doby vám nehrozí bezprostřední nebezpečí.

Kliknutím na hvězdičku ohodnoťte!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 51

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.